Tropikalny Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże amerykańskiego stanu Luizjana w niedzielę (29.08) o godzinie 18:55 czasu polskiego jako huragan krańca czwartej kategorii, ze średnim wiatrem do 240 km/h i porywami do 280 km/h. Do najwyższej 5 kategorii brakowało mu wiatru, który byłby silniejszy o zaledwie 10 km/h. Ciśnienie spadło do 929 hPa.
Pod względem ciśnienia Ida była, w momencie wejścia na ląd, drugim najsilniejszym huraganem w stanie Luizjana w dziejach obserwacji, a więc od 1850 roku, zaraz za Huraganem Katrina, w którym ciśnienie spadło do 920 hPa.
Nastąpiła tzw. oku Huraganu Ida w ciągu zaledwie 12 godzin ciśnienie obniżyło się o 40 hPa. Od 1979 roku tylko w dwóch innych huraganach spadek był podobny lub większy. Tak było podczas Huraganu Rita w 2005 roku i Huraganu Allen w 1980 roku.
Wind gusts are picking up in Houma, Louisiana. Eyewall coming soon. #Hurricane #Ida pic.twitter.com/XiKrGmFPj8
— Mike Theiss (@MikeTheiss) August 29, 2021
Z kolei biorąc pod uwagę średnią prędkość wiatru, Ida zapisała się na równi z Huraganem Laura z 2020 roku i Huraganem Last Island z 1856 roku, jako najpotężniejszy huragan w historii Luizjany i dziewiąty najsilniejszy w całych USA. Była też silniejsza od Katriny, w której wiatr był słabszy o 40 km/h.
Przypływ sztormowy sięgnął nawet 3-4 metrów powyżej normalnego stanu morza, a fale sztormowe kilkunastu metrów. Na region spadnie w ciągu kilkudziesięciu godzin od 300 do 500 mm deszczu.
Storm surge coming into LaPlace, #Louisiana. 5:45pm. #Hurricane #Ida pushing water into the town off of Lake Pontchartrain. #HurricaneIda pic.twitter.com/by4KRd2fJ7
— Palmetto State Chasers (@PalmettoChasers) August 29, 2021
Uderzenie huraganu Ida w wybrzeża Luizjany nastąpiło dokładnie w dniu 16. rocznicy huraganu Katrina, który 29 sierpnia 2005 roku spowodował katastrofalną w skutkach powódź w Nowym Orleanie, gdzie utonęło ponad 1800 osób, a straty materialne sięgnęły 125 miliardów dolarów.
Bilans wciąż rośnie
Według najnowszego bilansu zginęła co najmniej 1 osoba, a wiele zostało rannych. Prąd przestał płynąć do przeszło miliona gospodarstw domowych i firm, w największej liczbie na obszarze Nowego Orleanu. Jak twierdzą przedstawiciele firm energetycznych, przywracanie dostaw energii może zająć nawet kilka tygodni.
Masowa ewakuacja
Z miejscowości najbardziej zagrożonych przypływem sztormowym ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy osób. Co najmniej 42 tysiące osób otrzymało nakaz opuszczenia domów i schronienia się w noclegowniach w St. Charles Parish na zachodnim przedmieściu Nowego Orleanu.
Life-threatening storm surge inundating Grand Isle, Louisiana as Major Category 4 Hurricane Ida makes landfall!🌀
— Live Storm Chasers (@Livestormchaser) August 29, 2021
Permission: Christie Angelette#HurricaneIda #Ida #Louisiana #LAwx pic.twitter.com/c6TvaJCO7i
W samym Nowym Orleanie mieszkańcy również proszeni byli o ewakuację, ponieważ miasto wciąż nie było bezpieczne. Po 16 latach od huraganu Katrina nie zdołano w pełni zabezpieczyć mieszkańców przed przypływem sztormowym i powodziami, mimo, że na zapory wodne wydano prawie 15 miliardów dolarów. Dlatego władze wolały dmuchać na zimne.
Wcześniej za pomocą śmigłowców ewakuowano tysiące pracowników platform wiertniczych rozsianych wzdłuż całego północnego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. W związku z przerwą w wydobyciu należy się spodziewać wzrostu cen baryłki ropy.
🇺🇸 #NOLA | 🌀 Le vent se renforce sensiblement à la Nouvelle-Orléans. L'ouragan #Ida s'enfonce progressivement dans les terres de Louisiane
— Alexandre (@alex_le_bars) August 29, 2021
(📹 Yasmin Renè) #HurricaneIdapic.twitter.com/l9f4uZ2sct
Władze ogłosiły w Luizjanie stan wyjątkowy, który pomoże służbom publicznym na szybszą organizację pomocy dla potrzebujących, a także umożliwi wysłanie w region żołnierzy Gwardii Narodowej, aby pilnowali porządku i nieśli pomoc poszkodowanym.
Sztorm, powodzie, wichury
Nie tylko potężny sztorm generujący wysokie fale i powódź, a także huraganowy wiatr, czynią spustoszenie. Groźne są też ulewne deszcze, w trakcie których spadnie nawet 500 mm deszczówki, czyli większa część tego, co spada na nasze miejscowości przez cały rok.
🌀 [FLASH] Stupéfiante vue satellite de l'ouragan #Ida qui balaie la Louisiane. #HurricaneIda est l'#ouragan le plus puissant à frapper cet Etat depuis 1850. #idahurricane pic.twitter.com/YeIBYd4LgU
— La Plume Libre (@LPLdirect) August 29, 2021
Po wkroczeniu oka huraganu na ląd, formacja burzowa zaczęła powoli słabnąć, ponieważ straciła kontakt z gorącymi wodami zatoki. Mimo to przez kolejną dobę możliwe są burze, ulewy, wichury, a nawet tornada.
Następnie huragan zacznie wędrować przez większą część tygodnia z południa na wschód USA przynosząc kolejne nawałnice i szkody materialne od Luizjany i Missisipi przez Kentucky i Wirginię Zachodnią po Nowy Jork i stany Nowej Anglii, gdzie dotrze w czwartek (2.09).
🌀🌊 GULFPORT, MS — Portions of Jones Park and the Port of Gulfport are underwater as storm surge from Hurricane #Ida continues to push onshore. Parts of U.S. 90 are impassable. pic.twitter.com/rk4vSJQlZK
— Brantly Keiek (@BrantlyWx) August 29, 2021
Sezon dopiero się rozkręca
Ida to dziewiąta nazwana burza tropikalna od początku tego sezonu i zarazem czwarty huragan na Atlantyku, w tym drugi co najmniej trzeciej kategorii. Do końca listopada spodziewanych jest łącznie 15-21 nazwanych burz, w tym 7-10 huraganów, a 3-5 spośród nich będą miało co najmniej trzecią kategorię.
Dotychczas burze tropikalne spowodowały śmierć 60 osób i poczyniły szkody materialne na łączną kwotę 2 miliardów dolarów. Jednak sezon dopiero wkracza w doroczne apogeum. Najpotężniejsze huragany rodzą się między końcem sierpnia a końcem października.
Ida kilka dni temu narodziła się nad wybrzeżami Wenezueli wywołując katastrofalne powodzie. Zginęło przeszło 20 osób, a 1200 budynków uległo zniszczeniu. Nad zachodnimi wodami Morza Karaibskiego burza przeobraziła się w tropikalny huragan.
W nocy z piątku na sobotę (27/28.08) przeszedł on nad zachodnią Kubą, w tym nad Hawaną, stolicą tego karaibskiego kraju. Przyniósł ulewne deszcze i huraganowe wiatry. Doszło do powodzi i osunięć ziemi. W wybrzeża uderzały kilkumetrowe fale sztormowe. Zniszczone są budynki i drzewostan. Całe szczęście nie ma informacji o ofiarach.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC.