FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nie do uwierzenia. Nie tylko we Włoszech, ale też w Hiszpanii padł rekord ciepła wszech czasów

Na południu Europy ostatnie dni były rekordowo gorące. Nigdy wcześniej nie notowano tak wysokich temperatur, które sprawiły, że całe miasta wyglądały jak wyludnione. Najpierw rekord wszech czasów padł we Włoszech, a później także w Hiszpanii. Ile było stopni?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Miniony weekend (14-15.08) zapisał się jako najgorętszy w dziejach hiszpańskiej meteorologii. Jak podała właśnie tamtejsza służba pogodowa, w mieście Montoro w Andaluzji temperatura w sobotę (14.08) sięgnęła w cieniu aż 47,4 stopnia.

To najwyższa temperatura od kiedy prowadzi się pomiary w tym kraju. Poprzedni rekord, również odnotowano w tej samym miejscu, ale 13 lipca 2017 roku, wynosił 47,3 stopnia. Lokalne rekordy zmierzono też m.in. w Madrycie, gdzie termometry wskazały po raz pierwszy w historii aż 42 stopnie w cieniu.

To jest coś niezwykłego, że na przeważającym obszarze Hiszpanii w jednym czasie temperatura przekraczała 40 stopni. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach. Wyjście na zewnątrz, na pełne słońce, mogło się skończyć odwodnieniem i przegrzaniem organizmu.

Wiele osób trafiło do szpitali z objawami udaru cieplnego. Nawet w zacienionych domach temperatura przekraczała 35 stopni. Można się było rozpłynąć. Obecnie temperatura systematycznie się obniża. Najgorsze Hiszpanie mają już za sobą.

2021 rok jest dla nich wyjątkowy, bo padł podczas niego zarówno rekord ciepła, jak i zimna. W styczniu, na 7 miesięcy przed odnotowaniem rekordu ciepła, Hiszpania była paraliżowana przez rekordowe mrozy i śnieżyce. Jak pamiętamy, w miejscowości Vega de Liordes temperatura spadła do minus 35,8 stopnia. Nigdy wcześniej w tym kraju nie było tak lodowato.

Rekord ciepła również we Włoszech

Nie tylko w Hiszpanii ostatnio odnotowano rekordową temperaturę. 11 sierpnia w Syrakuzach na Sycylii zmierzono w cieniu 48,8 stopnia. To nie tylko najwyższa temperatura odnotowana w historii meteorologii we Włoszech, ale również w całej Europie. Pobity został dotychczasowy europejski rekord ciepła z greckich Aten z 1977 roku, kiedy było 48,0 stopnia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO / AEMET.

prognoza polsat news