Nie ma bardziej namacalnego dowodu na ocieplanie się klimatu, jak wciąż to nowe rekordy średniej globalnej temperatury powietrza, które padają w ostatnich latach. Właśnie odnotowano kolejny. Miniony lipiec okazał się najcieplejszym miesiącem w 142-letniej serii pomiarowej.
Jak informuje NOAA, średnia temperatura w skali ogólnoświatowej sięgnęła 0,93 stopnia powyżej normy wieloletniej. Pobity został dotychczasowy rekord z lipca 2016 roku, kiedy średnia była przekroczona o 0,92 stopnia.
Rekordowo ciepłe były lądy. W skali całego świata średnia temperatura wyniosła aż 1,40 stopnia powyżej normy, zaś na północnej półkuli anomalia była jeszcze wyższa i sięgnęła 1,54 stopnia. Na lądach i oceanach północnej półkuli lipiec był drugim najcieplejszym.
Hottest month ever recorded for Planet Earth was July 2021.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) August 13, 2021
This is what July 2021 looks like compared to the 1951-1980 climate average. pic.twitter.com/GF4aV2mPKE
Rekordowo wysokie temperatury odnotowano na przeszło 5 proc. powierzchni Ziemi. Skrajnie ciepło było częściowo w Ameryce Północnej, północnej i wschodniej Europie, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej Azji, północnej i południowej części Argentyny, a także na Oceanie Atlantyckim, Pacyfiku i w Indiach.
Najwyższe temperatury w lipcu na tle historii zaobserwowano natomiast w zachodniej części Ameryki Północnej, na Oceanie Atlantyckim, w Europie, w północnej Afryce, w południowej Azji oraz na małych obszarach południowego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.
Rekord ciepła też w Polsce
Miniony lipiec zapisał się w Polsce jako drugi najcieplejszy w 240-letniej historii pomiarów meteorologicznych i zarazem najcieplejszy od 15 lat. Średnia temperatura powietrza była o 2,1 stopnia wyższa od normy wieloletniej. W rekordowym lipcu 2006 roku anomalia wyniosła 3,6 stopnia.
Minionego miesiąca im dalej na wschód, tym anomalia była większa. Apogeum osiągała na Podlasiu, gdzie przekraczała 3 stopnie. Średnia temperatura w regionie sięgnęła 21,7 stopnia, bijąc dotychczasowy rekord z 2010 roku o 0,6 stopnia. Najwyższą odnotowaną temperaturą maksymalną były 32 stopnie w cieniu.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / NOAA.