FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! W niedzielę podtopienia, grad wielkości kurzych jaj, a nawet trąba powietrzna

Wyjątkowo rzadko zdarza się, abyśmy ogłaszali najwyższy, czerwony alarm pogodowy. Spodziewamy się nie tylko dużych skrajności temperatury, ale też wyjątkowo gwałtownych burz gradowych, a nawet trąb powietrznych. Warto sprawdzić najnowszą prognozę i ostrzeżenia.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W niedzielę (1.08) będziemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami pogody, które będą niebezpieczne. W południowo-zachodniej części kraju spodziewamy się ciągłych opadów o umiarkowanym natężeniu. Temperatura w strugach deszczu nie przekroczy 20 stopni.

Jednak znacznie bardziej niebezpiecznej aury spodziewamy się na południowym wschodzie, gdzie w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe. Przyniosą one bardzo gwałtowne zjawiska, które mogą powodować szkody i zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Niezwykle rzadko wydajemy ostrzeżenie najwyższego, czerwonego stopnia. Oznacza ono możliwość wystąpienia zjawisk o znamionach klęski żywiołowej. Możliwe są nie tylko wyjątkowo ulewne deszcze, ale też znacznych rozmiarów grad i huraganowe porywy wiatru.

W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet powyżej 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 120 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Ryzyko utworzenia się trąb powietrznych osiągnie podwyższony poziom.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Prognoza pogody na niedzielę. Fot. TwojaPogoda.pl

Jako, że całe Karpaty, w tym Tatry, znajdują się w strefie najwyższego zagrożenia gwałtownymi burzami i ulewami, wszystkim turystom zalecamy szczególną ostrożność. Lepiej pozostać w kwaterach i nie wychodzić na szlaki. Natomiast w trakcie groźnych zjawisk należy jak najprędzej zejść w doliny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało SMS-y z ostrzeżeniami przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem do województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego oraz części woj. mazowieckiego.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news