Wtorek (27.07) na przeważającym obszarze minie pod znakiem burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one we wschodniej połowie kraju, a zwłaszcza na południowym wschodzie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.
Najspokojniej będzie w zachodnich regionach, gdzie burze będą najsłabsze, a na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach w ogóle nie wystąpią. Tam będzie słonecznie i bez opadów.
Śledź burze i deszcze na żywo >>>
W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 40 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 20 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność podczas przebywania na otwartej przestrzeni.
Parno i duszno
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni na Pomorzu przez 29-30 stopni na większym obszarze do 32 stopni na Śląsku. Będzie parno i duszno. Wiatr w kierunku zachodniego i południowo-zachodniego będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie tylko podczas burz.
Ciśnienie na szczęście będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1011 hPa na Podlasiu do 1015 hPa na Dolnym Śląsku. Biomet z powodu burz i upały pozostanie niekorzystny, co może się objawiać sennością, różnorodnymi bólami i spowolnieniem reakcji.
Jak się zabezpieczyć?
Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.
W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.
Źródło: TwojaPogoda.pl