Na południowych stokach zachodnich Himalajów doszło do katastrofalnego osunięcia ziemi, które spowodowane zostało przez nawiedzające region wyjątkowo ulewne deszcze monsunowe. Przesiąknięta wodą gleba zaczęła się osuwać, pociągając za sobą olbrzymie głazy.
Niektóre kamienie były większe od samochodu. Jak możemy zobaczyć na nagraniu, z impetem spadały one z dużej wysokości wprost na zabudowania i samochody, powodując ich uszkodzenie. Wystarczył jeden głaz, aby doszło do zawalenia się mostu. Siła żywiołu była wprost niezwykła.
Jak poinformowały lokalne władze, w rejonie zejścia lawiny ziemno-kamiennej znajdowało się kilkudziesięciu turystów, którzy przyjechali ze stolicy Indii. Niestety, nie wszyscy zdołali oddalić się na bezpieczną odległość. Zginęło 9 osób, a 3 odniosły obrażenia.
Jak się zabezpieczyć?
NASA stworzyła specjalny katalog osuwisk, który liczy ponad 6 tysięcy tych zjawisk. Dane dostarczone zostały m.in. przez satelitę TRMM, którego głównym zadaniem jest monitorowanie opadów deszczu i ich skutków. Katalog pomaga lokalnym służbom geologicznym na określanie skali zagrożenia i lepszą ochronę.
Zazwyczaj przed osuwiskami nie ma skutecznego zabezpieczenia. Trzeba po prostu opuścić zagrożony obszar. W przypadku lawin kamiennych, istnieje możliwość zabezpieczenia stoków, stosując specjalne siatki, których zadaniem jest zatrzymywanie głazów w bezpiecznej odległości od zabudowań i dróg. Jednak w przypadku masywnych lawin kamiennych, ochrony nie ma.
Aby zmniejszyć zagrożenie powstawaniem lawin ziemnych i błotnych, należy zaprzestać karczowania lasów na terenach górzystych. Deszczówka pochłaniana przez systemy korzeniowe roślinności, ogranicza bowiem osuwanie się ziemi ze wzgórz. Naga ziemia jest zdecydowanie bardziej podatna na osuwanie się. Niestety, w krajach rozwijających się, gdzie nadal praktykowana jest działalność rabunkowa wobec przyrody, nikt nie ma świadomości, że niszczy się to, co ma ratować życie.
Źródło: TwojaPogoda.pl