Nad Polskę napływa nie tylko gorące, ale też wilgotne powietrze. To zawsze oznacza kłopoty, ponieważ szklarniowa aura stanowi paliwo dla chmur burzowych, z którymi związane są najbardziej niebezpieczne i gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
Śledź burze i deszcze na żywo >>>
Musimy tym samym być przygotowani na niesprzyjającą pogodę, powodującą szkody materialne, o każdej porze dnia i nocy, w szczególności jednak popołudniami i wieczorami, gdy burze będą się charakteryzować największym natężeniem.
We wtorek (27.07) zagrożenie burzami obejmie województwa południowe, północne, wschodnie i centralne. Najspokojniej będzie tym razem na zachodzie.
W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 40 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Temperatura będzie przeważnie zbliżać się do 30 stopni, a następnie tę wartość przekraczać, najpierw na zachodzie, a w dalszych dniach również na południu i w centrum, by roznieść się na większość regionów kraju. Będzie parno, duszno, bardzo nieprzyjemnie. Na ochłodzenie poczekamy do przyszłego weekendu.
Jak się zabezpieczyć?
Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.
W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.
Źródło: TwojaPogoda.pl