FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Etna wyrzuca fontanny lawy i kłęby popiołów na wiele kilometrów, a siarka okrąża Morze Śródziemne

Największy wulkan w Europie spędza sen z powiek mieszkańcom włoskiej Sycylii. Do gwałtownych wyrzutów lawy i popiołów dochodzi nawet kilka razy dziennie. Dwutlenek siarki zaczął docierać aż nad kraje Bliskiego Wschodu. Czy nastąpi potężniejsza erupcja?

Erupcja wulkanu Etna we Włoszech. Fot. INGV / Boris Behncke.
Erupcja wulkanu Etna we Włoszech. Fot. INGV / Boris Behncke.

Etna od wielu miesięcy wykazuje się wzmożoną aktywnością. Obecnie wkroczyła ona w kolejną fazę objawiającą się nawet kilkukrotnymi w ciągu doby wyrzutami lawy i popiołów, które są zwykle krótkotrwałe, ale mają przebieg gwałtowny, i to do tego stopnia, że zaskakują nawet samych naukowców.

Włoskie media cytują Borisa Behncke z obserwatorium wulkanologicznego położonego na zboczach Etny, który twierdzi, że ostatnie dni są szalone i pełne wyjątkowo spektakularnych momentów. Nic dziwnego, ponieważ fontanny lawy i kłęby popiołów unoszą się na wysokość wielu kilometrów.

Mieszkańcy podnóży wulkanu oczekują od naukowców, że będą w stanie przewidzieć, co się może wkrótce zdarzyć, czy to zapowiedź jakiejś większej erupcji, która może dla nich stanowić zagrożenie.

Niestety, współczesna nauka nie pozwala na przewidywanie erupcji z większym wyprzedzeniem. Nawet jeśli udaje się zaprognozować wybuch, to jednak nie wiadomo jaką będzie mieć on intensywność.

Wulkan produkuje jednak nie tylko lawę i popiół, lecz również dwutlenek siarki, który zgodnie z danymi satelitarnymi, przemieszcza się wraz z wiatrem najpierw na południe, nad kraje północnej Afryki, a następnie na wschód nad zachodnie krańce Bliskiego Wschodu i wschodnie wody Morza Śródziemnego.

Erupcja Etny zarówno przeraża, jak i zachwyca, zwłaszcza nocami, gdy mieszkańcy przez okna swoich domów obserwują czerwone fontanny lawy tryskające ponad kratery na tle zbliżającego się do pełni Księżyca, co możecie zobaczyć na powyższym nagraniu.

Wędrówka obłoku dwutlenku siarki z wulkanu Etna. Fot. Copernicus EU / Sentinel-2 / Antonio Vecoli.

Źródło: TwojaPogoda.pl / INGV.

prognoza polsat news