FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wysoki poziom rzek i liczne podtopienia to zapowiedź wielkiej inwazji komarów?

Przed rokiem mieliśmy rekordową inwazję komarów. Czy w tym sezonie będzie podobnie? Poziom rzek jest na tyle wysoki, że naturalne lęgowiska komarów, są podtopione. To idealne warunki, aby krwiopijcy rozmnażali się na potęgę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Ostatnie tygodnie były bardzo mokre. Ulewne deszcze, które przeszły nad południowymi regionami kraju spowodowały wezbranie rzek. Wisłą i Odrą wędrują fale wezbraniowe, wysokie na kilka metrów, które podtapiają cały obszar międzywala, a więc naturalne tereny lęgowe komarów.

Spodziewane w najbliższym czasie ocieplenie i dalsze duże ilości deszczu to warunki, w których larwy komarów będą miały idealne warunki do rozwoju. W pierwszej połowie czerwca chmary komarów będą nas atakować już nie tylko nad zbiornikami i ciekami wodnymi oraz w cieniach drzew parkowych i leśnych, ale również na ulicach miast i to w biały dzień, w pełnym słońcu.

Nie tylko komary mogą przypuścić na nas zmasowany atak podczas wilgotnej aury. Dobrze podczas niej czują się też kleszcze, których w lasach jest więcej niż zazwyczaj. Do lekarzy zgłaszają się już ich pierwsze ofiary cierpiące na boreliozę.

Również mniejsze owady, z rodziny muchówek, mogą dawać się nam we znaki. Obecnie inwazję ochotek obserwuje się na Półwyspie Helskim, gdzie dokuczliwe stworzenia wlatują mieszkańcom do ust i nosa, oblepiają samochody i budynki. Czegoś takiego nie widziano tam od lat.

Opryski niewiele pomogą

Niektóre miasta, jak co roku, zamierzają opryskiwać tereny zielone z ziemi i powietrza, zapobiegając namnażaniu się komarów w newralgicznych miejscach. Jednak odbywać się to będzie raczej z mizernym skutkiem, właśnie z powodu podtopień.

Komarzyce są bezlitosne, opadają na swoje ofiary całymi chmarami. Potrzebują krwi, aby móc po kilku dniach złożyć około 300 jaj w stojących zbiornikach, z których z 230 wyklują się kolejne komary płci żeńskiej.

Samce komara są niegroźne dla człowieka, ponieważ żywią się wyłącznie pyłkami kwiatów. W komarzej populacji stanowią zaledwie 10 procent.

Operacja spryskiwania terenów, gdzie rozmnażają się komary, nie może być prowadzona non-stop. Opryski można przeprowadzić wyłącznie na 24 godziny przed opadami deszczu, tymczasem padać będzie bardzo często, nawet codziennie.

Podejście włodarzy miast do komarów jest różne. We Wrocławiu środki chemiczne są używane każdego roku. Z kolei w Warszawie opryski uznane zostały za nieekologiczne i szkodzące innym przedstawicielom fauny, więc także w tym sezonie nie będą prowadzone.

Skuteczne produkty z DEET

Sami też możemy się chronić przed komarami, a także kleszczami, stosując najróżniejsze repelenty. Te najpopularniejsze i zarazem zapewniające niemal 100-procentową skuteczność produkty mają dodatek związku chemicznego DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), opracowanego przez wojskowych naukowców dla armii USA, aby żołnierze nie zostali zjedzeni przez komary podczas akcji w dżungli.

Wieloletnie badania nie wykazały, aby środek ten był szkodliwy dla organizmu, jednak należy stosować go ostrożnie i zgodnie z zaleceniami, a wówczas będzie nas skutecznie zabezpieczać i jednocześnie nie wyrządzi nam krzywdy.

Bardzo dobrze chronią repelenty już ze stężeniem DEET rzędu 25 procent. Na kilkugodzinne wyprawy np. do lasu czy nad rzekę wystarczą w zupełności. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie aż roi się od komarów, to dawkę można zwiększyć nawet o środek ze stężeniem DEET na poziomie powyżej 50 procent.

Jedynym przeciwwskazaniem jest stosowanie tych środków u dzieci poniżej 4. roku życia oraz u kobiet w ciąży. Repelent należy nakładać na suchą, nieuszkodzoną i nieosłoniętą ubraniem skórę. Nie należy go stosować na twarz, bo w niektórych przypadkach może się to skończyć podrażnieniami.

Jeśli obawiamy się tego środka aktywnego, możemy zastosować go na ubranie. DEET nie uszkadza bowiem bawełny. Skutecznie powinien działać nawet przez 9 godzin. Środki tego typu znajdziemy w każdym sklepie sportowym lub drogerii.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news