W piątek (14.05) mieszkańcy Warszawy, podobnie jak wielu innych miejscowości rozsianych po naszym kraju, stali się świadkami zaskakującego zjawiska, o którego istnieniu wiemy wszyscy, ale nie każdy potrafi je poprawie wytłumaczyć.
Mowa oczywiście o lokalnych opadach deszczu, i to do tego stopnia miejscowych, że w jednej części miasta potrafiła spaść istna ściana deszczu, a w innej części nie zaobserwowano ani jednej kropli wody.
W tym samym czasie, gdy na północne i północno-wschodnie dzielnice Warszawy spadło nawet ponad 30 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, czyli więcej niż zwykle powinno spaść przez pół miesiąca, to południowe dzielnice ulewa zupełnie ominęła.
Strażacy odpompowywali wodę z rozlewisk, które utworzyły się zwłaszcza na Pradze Północ, gdzie natężenie opadów było największe. To była prawdziwa ściana deszczu, którą można było zaobserwować z południowych dzielnic na północnym niebie w postaci szarej zasłony opadającej z chmur na ziemię i koryto Wisły.
Opad konwekcyjny dominuje od kilku dni i przynosi nam lokalne podtopienia. Są to opady związane z napływem chwiejnej masy powietrza, w ramach której dochodzi do konwekcji, czyli oddawania ciepła przez ziemię, drzewostan, zabudowania i akweny do atmosfery.
Opady tego typu stanowią swoiste wyspy deszczowe. Na radarach meteorologicznych przypominają pawie oczka. Niosą je chmury kłębiaste, które piętrzą się wraz z dopływem ciepłego, ochładzającego się powietrza.
Jako że strefy opadów są odizolowane, pogoda bardzo często zmienia się. Przez kilka lub kilkanaście minut pada, następnie przejaśnia się lub nawet rozpogadza, by później znów zaczęło padać, i tak na przemian niemal przez cały dzień.
Deszcze konwekcyjne są przelotne, ale bywają intensywne (z tego powodu są nazywane prysznicami), w ciepłej porze roku połączone z burzami, niekiedy z gradem i porywistym wiatrem. Najczęściej występują od godzin południowych po wieczór, gdy operują promienie słoneczne.
Ten typ opadów jest trudny do prognozowania. Dzieje się tak dlatego, że skala konwekcji, a więc możliwość powstania chmur deszczowych, jest związana z lokalnym ukształtowaniem terenu i wieloma innymi czynnikami, które nie sposób monitorować i prognozować.
Chmury mają niewielki zasięg, najczęściej kilkunastu kilometrów, a więc mogą dane miejsce ominąć nawet o kilka kilometrów, diametralnie zmieniając pogodę. W jednej miejscowości przyniosą ulewny deszcz, a w sąsiedniej nie spadnie kropla deszczu.
Źródło: TwojaPogoda.pl