Według Maximiliano Herrery, znanego łowcy rekordów temperatury, od początku tego roku w skali całego świata zmierzono aż 44 nowe rekordy zimna, a więc najniższe temperatury kiedykolwiek odnotowane w danych miejscowościach.
Dla porównania w analogicznym okresie rekordów ciepła było tylko 6, czyli 7-krotnie mniej niż rekordów zimna. Odnotowano je w Argentynie, Chile, Republice Południowej Afryki i w Mjanmie (Birmie).
Z kolei historyczne rekordy zimna padły w Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Japonii, Korei Południowej, w Niemczech, na Węgrzech, w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.
Chłodny pierwszy kwartał
Pierwszy kwartał tego roku był chłodniejszy w porównaniu z tymi z poprzednich lat. Według NOAA średnia temperatura o 0,76 stopnia przekraczała normę wieloletnią. To plasuje początek bieżącego roku jako dopiero 9. najcieplejszy w historii pomiarów, które są prowadzone od 1880 roku.
Na lądach północnej półkuli kwartał był 8. najcieplejszym, a na lądach południowej półkuli dopiero 20. najcieplejszym. Najzimniejszy był dotychczas luty. Za sprawą wyjątkowych chłodów w Ameryce Północnej i północnej Azji, średnia temperatura globalna przekraczała normę o 0,65 stopnia, co uplasowało ten miesiąc poza pierwszą dziesiątką najcieplejszych, dopiero na 16. pozycji.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / Maximiliano Herrera.