Erupcje wulkanu La Soufrière na karaibskiej wyspie Saint Vincent są coraz potężniejsze. Do kolejnej doszło akurat w 42. rocznicę poprzedniej erupcji z 1979 roku. Wulkan produkuje olbrzymie ilości popiołów i gazów, w tym dwutlenku węgla i dwutlenku siarki.
Dwutlenek węgla odpowiada za ocieplanie się klimatu. Jednak już dwutlenek siarki ma zupełnie odwrotne działanie, powoduje spadek temperatury. Obecnie chmura SO2 rozciąga się na tysiące kilometrów, od Ameryki Środkowej i Południowej aż po północną Afrykę i południową Europę.
50-krotne przekroczenie normy
Maksymalna koncentracja nad basenem Morza Śródziemnego, w tym nad południowymi regionami Hiszpanii, Włoch i Grecji, przekracza 200 mg/m2 i jest przeszło 50-krotnie większa niż obecnie notowana nad Polską. Niebawem chmura dwutlenku siarki dotrze nad kraje Bliskiego Wschodu.
Latest @CopernicusECMWF Atmosphere Monitoring Service @ECMWF total column SO2 forecast, init. 12/04 00 UTC, shows huge extent plume from #LaSoufriere🌋 spreading across northern South America/Caribbean & Atlantic/N Africa visualized by @Windycom https://t.co/ns4WCRmjjM pic.twitter.com/rsvT1VQAQX
— Mark Parrington (@m_parrington) April 12, 2021
Z biegiem dni i tygodni okrąży kulę ziemską gnana prądami powietrznymi. Jeśli wulkan w tym czasie się nie uspokoi, to może wyemitować do atmosfery nawet kilkaset tysięcy ton tego gazu, a są to wartości znaczące, mogące wpłynąć na klimat, ale nie tylko.
Dwutlenek siarki jest krótkotrwałym związkiem chemicznym. Gdy unosi się do stratosfery łączy się z parą wodną i przekształca w aerozole z kwasu siarkowego. Wtedy jego żywotność wzrasta. Może się utrzymywać nie tylko tygodnie i miesiące, ale też całe lata.
3-days of @NOAASatellites #GOES16 ABI ash RGB of the La Soufrière volcanic ash plumes. A 30 sec version: https://t.co/MuZxvq6E6P #geo2grid @UWSSEC @CIRA_CSU Ash RGB Fact Sheet: https://t.co/uu4yfXhNmD More on the @UWCIMSS Satellite Blog: https://t.co/NkRm96cRSk pic.twitter.com/Y0Rb7qVIBV
— Tim Schmit (@GOESguy) April 12, 2021
Skutek bywa poważny, ponieważ podobnie, jak miało to miejsce po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku, cząstki aerozolu mogą rozproszyć tak dużo promieni słonecznych, aby spowodować obniżenie temperatury powietrza.
Czy wulkan ochłodzi klimat?
Część siarki opadła na wyspę Saint Vincent wraz z deszczem, który zanieczyścił glebę i uprawy oraz skaził wody powierzchniowe i podziemne, w tym ujęcia wodny pitnej. Wraz z kwaśnym deszczem zaczął opadać gęsty, szary popiół, który pokrył budynki, samochody i pola warstwą o grubości nawet kilku centymetrów.
Naukowcy z Politechniki Michigan twierdzą, że odczuwalne ochłodzenie klimatu może spowodować jedynie emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 milionów ton. Przykładowo wulkan Pinatubo w 1991 roku wyemitował 15 milionów ton dwutlenku siarki, co poskutkowało trwającym kilka lat globalnym spadkiem średniej rocznej temperatury powietrza od 0,5 do 1 stopnia.
Dwutlenek siarki wyemitowany przez wulkan La Soufrière może natomiast spowodować uszkodzenie powłoki ozonowej nad Antarktydą lub Arktyką. 2 lata temu, po erupcji wulkanu Ambae, dziura ozonowa nad Antarktydą okazała się największą od 9 lat i jednocześnie czwartą największą w historii pomiarów satelitarnych, które prowadzone są od 1979 roku.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.