FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

15 stopni ciepła i opady śniegu? Skąd wzięła się taka zaskakująca prognoza pogody? Wyjaśniamy

Zapewne zauważyliście, że w różnych serwisach pogodowych, również w naszym, pojawiła się zaskakująca prognoza na następne dni. Widoczne jest na nich 15 stopni ciepła, a przy tym opady śniegu. Okazuje się, że wcale to nie jest błąd. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Widząc w prognozie pogody 15 stopni i chmurkę ze śniegiem od razu zakładamy, że jest to wynik błędu. Nic bardziej mylnego. Otóż 15 stopni to temperatura maksymalna prognozowana na dany dzień, a to oznacza, że występuje ona przez krótki czas, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

Jednak zarówno wczesnym porankiem, jak i wieczorem, bywa o tej porze roku dużo chłodniej, nawet o kilkanaście stopni. Duże dobowe wahania temperatury wiosną nie są niczym nadzwyczajnym, anomalią byłby ich brak.

W najbliższych dniach takich skrajności temperatury możemy się spodziewać. Poranki będą bardzo zimne, a popołudnia bardzo ciepłe. Zdarzy się, że krótko po wschodzie słońca termometry będą pokazywać lekko poniżej zera, a wówczas poprószy przelotnie słaby śnieg lub krupa śnieżna.

Z ciągu 9 godzin zdąży się jednak ocieplić nawet do powyżej 15 stopni. Niebo rozpogodzi się, będzie przyjemne ciepło. Poranny śnieg lub krupa, jeśli zdołają się utrzymać, to bardzo krótko. Jeszcze późnym porankiem nie będzie po nich śladu.

Takie sytuacje, gdy poranek przynosił opady śnieg przy lekkim przymrozku, a po południu było wiosennie ciepło, zdarzały się wielokrotnie. Jednak za każdym razem nas zaskakiwały. Zaskoczą nas również w nadchodzących dniach.

Kłopot wysoko w chmurach

Jednak opady śniegu i krupy śnieżnej przy bardzo wysokiej temperaturze mogą się zdarzyć z jeszcze jednego powodu. Jest nim temperatura wysoko w chmurach, czyli tam, skąd opadają na ziemię płatki śniegu. Różnica pomiędzy temperaturą przy ziemi, a tą u podstawy chmur może przekraczać 10 stopni.

Oznacza to, że gdy przy ziemi, na wysokości naszej głowy, temperatura utrzymuje się na poziomie nawet plus 10 stopni, to u podstawy chmur może wynosić zero lub mniej. Wówczas opadające z chmury płatki śniegu nie zdążą się roztopić i opadną na ziemię w postaci śniegu, a nie deszczu.

Przy dodatniej temperaturze opady śniegu są bardzo często intensywne, a śnieg opadając na ziemię zaczyna się roztapiać, więc jest bardzo mokry i zarazem ciężki. Im bardziej dodatnia jest temperatura przy której pada śnieg, tym większe spustoszenia mogą być przez biały puch poczynione. Ciężki i mokry śnieg staje się przyczyną zawalania się dachów budynków, łamania się gałęzi i zrywania linii energetycznych.

Śnieg przy dodatniej temperaturze występuje zawsze podczas przejścia frontu atmosferycznego, dokładnie w momencie przejścia z ciepłej do zimnej masy powietrza i odwrotnie. Czasem zdarza się też zupełnie przeciwna sytuacja, gdy deszcz pada przy temperaturze dochodzącej nawet do minus 10 stopni.

Przyczyna tego zjawiska jest podobna jak w przypadku śniegu, z tym wyjątkiem, że tym razem przy ziemi mamy temperaturę ujemną a na dużej wysokości dodatnią. Wówczas poważnym niebezpieczeństwem staje się gołoledź, która powoduje na drogach oblodzenie, zwane potocznie szklanką.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news