Sobotnie (20.03) popołudnie w Anglii i północnej Francji nie należało do zwyczajnych. Niebo niespodziewanie przecięła kosmiczna skała, która kilkukrotnie pojaśniała. Towarzyszył jej huk oraz trzęsące się ściany i szyby w oknach.
Spalenie się fragmentu meteoroidu było na tyle intensywne, że kula ognia była widoczna w ciągu dnia, co zdarza się bardzo rzadko. Naukowcy są zdania, że musiał to być naprawdę duży bolid, w przeciwnym razie nie byłby widoczny w blasku Słońca. Wszedł w atmosferę na wysokości Kanału La Manche.
Badacze zwrócili się do mieszkańców, aby zgłaszali znalezione wszelkie nietypowe kamienie, zwłaszcza o ciemnej barwie, spalone lub pozostałości po nich w postaci kopców szarego pyłu. Meteoryty prawdopodobnie spadły gdzieś w angielskich hrabstwach Devon, Dorset lub Somerset.
Jeśli uda się znaleźć meteoryt lub meteoryty, to będzie to wyjątkowe znalezisko. Zaledwie miesiąc temu, 28 lutego, w hrabstwie Gloucestershire w Anglii odnaleziono pierwszy meteoryt na Wyspach od 30 lat. Spadł on na podjazd przed domem.
Deszcz meteorów nad Kubą
Również na Kubie trwają poszukiwania fragmentów kosmicznej skały, która mogła rozpaść się nad miastem Moa we wschodniej części wyspy. Mieszkańcy widzieli kilka białych i zielonych rozbłysków, którym towarzyszył donośny huk.
Eksperci mówią nawet o powstaniu fali uderzeniowej, której towarzyszył grom dźwiękowy. Nie spowodował on jednak szkód, jak w Czelabińsku w Rosji w lutym 2013 roku. Miejscowa społeczność od kilku dni żyje tym widowiskiem.
Źródło: TwojaPogoda.pl / AMS.