FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Mazurach wypatrują bocianów. Dawno się tak nie spóźniały. Sprawdziliśmy, gdzie się podziewają

W ostatnich sezonach bociany masowo przylatywały na Warmię i Mazury w połowie marca. Jednak w tym sezonie spóźniają się. W bocianich wioskach gniazda wciąż są puste, a mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić. Gdzie się podziały boćki?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wolontariusze Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) donoszą, że bociany w tym roku spóźniają się z przylotem do Polski. Na Warmii i Mazurach, gdzie zwykle najchętniej gniazdują, mieszkańcy wypatrują ich z niecierpliwością.

Twierdzą, że w ostatnich latach przylatywały między 12 a 19 marca. W ostatnich dniach zaobserwowali, że kilka ptaków pojawiło się na niebie, zrobiło kilka okręgów i odleciało w siną dal, a gniazda jak były puste, tak nadal są.

Nic dziwnego, bo temperatura spadła w sobotę (20.03) nad ranem do minus 13 stopni, a białego puchu jest średnio 5 cm. W dodatku nadal prószy i przyszywająco mocno wieje. W najcieplejszym momencie dnia jest tylko lekko ponad zero.

W bocianiej wiosce pusto

W Żywkowie, niedaleko rosyjskiej granicy, zwanym bocianią wioską, ponieważ mieszka tam zwykle dwukrotnie więcej boćków niż ludzi, żaden bocian jeszcze nie zajął swojego gniazda. Mieszkańcy spodziewają się, że przyleci 40-50 bocianich par.

Tym razem się spóźnią. Dlaczego? Winna jest pogoda, ponieważ zimne powietrze znad Arktyki wlało się do wielu europejskich krajów. Dotarło aż na dalekie południe. Bociany będą musiały poczekać na bardziej sprzyjające warunki do lotu, czyli ciepło.

Fot. TwojaPogoda.pl

Jak wynika z danych gromadzonych z systemu GPS przez Grupę EkoLogiczną, która monitoruje lot bocianów, klekoty Franek i Zbyś są już w Turcji, zaś Michael właśnie doleciał nad Syrię. Mimo, że codziennie pokonują 300-500, a nawet 800 kilometrów, przed nimi jeszcze długa droga na Mazury.

2 tygodnie opóźnienia?

Wszystko wskazuje na to, że boćki do wtorku (23.03) będą korzystać z wyjątkowego ciepła panującego w Turcji, dzięki któremu wzbiją się wysoko. Jednak od połowy tygodnia zrobi się tam bardzo zimno, podobnie jak na Bałkanach.

Fot. TwojaPogoda.pl

Nie wiadomo, jak zachowają się bociany. Być może przeczekają chłody na południu, lub mimo niesprzyjającej pogody polecą dalej, aby w ostatnich dniach marca dotrzeć do Polski. Jeśli wybiorą pierwszą opcję, to ich przylot opóźni się w stosunku do poprzednich lat nawet o 2 tygodnie.

Dzięki wysiłkom wolontariuszy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), możliwe było stworzenie specjalnej mapy z lokalizacją bocianich gniazd, a także sukcesów lęgowych. Możecie ją zobaczyć tutaj... Mapa gniazd bocianich

Źródło: TwojaPogoda.pl / Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

prognoza polsat news