FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W Tatrach spadł pomarańczowy śnieg, a niebo nad Alpami przypomina krajobrazy z Marsa [ZDJĘCIA]

Tony saharyjskiego pyłu gnane huraganowym wiatrem dotarły nad Tatry, Alpy i Pireneje, zmieniając barwę nieba i śniegu na pomarańczową. Mieszkańcy i turyści poczuli się jakby byli na Marsie. Zobacz zdjęcia.

Saharyjski pył w sobotę nad Alpami. Fot. Twitter / Bruno von Arx / @brunello1950.
Saharyjski pył w sobotę nad Alpami. Fot. Twitter / Bruno von Arx / @brunello1950.

Zgodnie z zapowiedziami, nad Europę dotarł pył pochodzący znad Sahary. Największe jego ilości odnotowano nad Alpami i Pirenejami, gdzie niebo przybrało nietypową, złowieszczą barwę rodem z filmu katastroficznego o końcu świata.

Opublikowany przez Fotografię - pasję, którę uzależnię / Andrzeja Błońskiego Niedziela, 7 lutego 2021

W niedzielę (7.02) niewielkie ilości pyłu opadły ze śniegiem na Śląsku i w Małopolsce, barwiąc powierzchnię pokrywy śnieżnej na delikatny pomarańczowo-brązowy kolor.

#piecstawow dziwne to zdjęcie prawda?! W niedzielny poranek #piasek z Sahary robi nam klimat 🤩🌵🌴🦂 ✨ nie mamy go tak dużo jak w Alpach, ale jest! I pamiętamy #nigdyniejedzzoltegosniegu 😂

Opublikowany przez Pięć Stawów Niedziela, 7 lutego 2021

Więcej pyłu zaobserwowano w Tatrach. Pojawił się on na Kasprowym Wierchu, jak i w Dolinie Pięciu Stawów. Pomarańczowy śnieg można też zaobserwować w pozostałych regionach Karpat oraz w Sudetach. Pojawił się m.in. w Karkonoszach.

Jeszcze więcej pyłu nadciągnęło w sobotę (6.02) nad Pireneje i Alpy. Nasza czytelniczka Ania, która spędza zimowy urlop na nartach w Szwajcarii, twierdzi, że turyści z niepokojem obserwowali niebo, bo większość z nich czegoś podobnego jeszcze nie widziała. - Niebo wyglądało, jakbym włożyła pomarańczowe okulary - opisywała nam Ania.

Mieszkańcy uspokajali ich, że zdarza się to nie pierwszy raz. Przyjezdni wyjaśnienia tego zjawiska szukali w internecie. Ania przyznaje, że po przeczytaniu naszego artykułu zapowiadającego zamieć pyłową, wytłumaczyła kilku turystom, z czym mają do czynienia.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ak Sint-Janslyceum 🌎🌍🌏 (@sjl_geographic)

- Byli zaskoczeni. Myśleli, że zbliża się potężna śnieżyca, ponieważ taką barwę nieba najczęściej widuje się tuż przed nadejściem burzy - dodaje Ania. Nasza czytelniczka ciekawa jest, jak zareagują Polacy w Sudetach i Karpatach, gdzie może być podobnie.

Duże ilości piasku unoszące się na wysokości kilku kilometrów nad ziemią oznaczają nie tylko pomarańczową barwę nieba, ale również opady żółto-pomarańczowo-brązowego śniegu. Opadający pył brudzi też karoserie samochodowe.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @audi_blackbeast

Piasek z Sahary dociera do Europy przynajmniej kilkukrotnie w ciągu roku, rzadziej do centralnych regionów kontynentu. Jednak, gdy już się to zdarza na większą skalę, raz na 1-2 lata, to wówczas najczęściej ma to miejsce właśnie w Alpach, ze względu na wysokość.

Stężenie pyłu prognozowane na 7 lutego 2021 roku w Europie. Fot. Copernicus / ESA.

W marcu 2016 roku zdarzyło się, że na żółto-pomarańczowy śnieg turyści natknęli się w Zakopanem i nie mogli się nim nadziwić. Niekiedy zdarzało się, że pomarańczowy śnieg brany był za skażenie chemiczne. Tak było chociażby w 2004 roku na Podkarpaciu.

Krwawe deszcze

Saharyjski pył dociera nad Polskę nie tylko w towarzystwie śniegu, ale również deszczu. Wczesną wiosną wielokrotnie zdarzało się, że z tego powodu padały tzw. brudne deszcze. Charakterystyczne błotniste plamy kierowcy zauważali na karoserii samochodowej. Konieczna była wizyta w myjni.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Le Dauphiné Libéré Grenoble (@ledauphineliberegrenoble)

Kolorowe deszcze czy śniegi dzisiaj wywołują co najwyżej zaskoczenie. Niegdyś takie obrazy łączono z zapowiedzią rychłego końca świata. Analizy w większości przypadków wskazują na dużą zwartość kwarcu w takich krwawych opadach, co ujawnia, że jest to zwyczajny pustynny piasek.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez nathalie__c (@nathalie__c)

Najbardziej spektakularne krwawe deszcze zdarzają się na obszarach pustynnych, gdzie burze piaskowe to codzienność. Deszcze padają tam rzadko, ale jeśli już się pojawią, to mogą mieć nietypową barwę.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marion Rosin (@marionrosin)

To właśnie dlatego opis krwawych deszczy kilkukrotnie pojawia się na kartach Starego i Nowego Testamentu. Dziś już nas nie przerażają, lecz uświadamiają nam, że choć wydaje się iż Sahara znajduje się bardzo daleko, to jednak dla zjawisk zachodzących w atmosferze, to niewielka odległość.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news