FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W Tatrach leży już tyle śniegu, że sięga on turystom do pasa. Panuje lawinowa trójka [ZDJĘCIA]

Tyle śniegu tej zimy w Tatrach jeszcze nie było. Pierwszy raz sięga on turystom do pasa. Ratownicy ostrzegają przed ryzykiem schodzenia lawin śnieżnych, ponieważ obowiązuje lawinowa trójka. Sprawdź komunikat turystyczny i lawinowy oraz prognozę pogody.

Widok z Hali Gąsienicowej na Granaty w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.
Widok z Hali Gąsienicowej na Granaty w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.

130 cm śniegu leży w Dolinie Pięciu Stawów i jest to, zgodnie z danymi IMGW, obecnie najbardziej śnieżne miejsce w naszym kraju. 115 cm białego puchu przykrywa szczyt Kasprowego Wierchu, gdzie w ciągu ostatnich dni dosypało niemal pół metra śniegu.

W Tatrach szalały w tym czasie potężne zawieje śnieżne z wiatrem osiągającym w porywach 130 kilometrów na godzinę. Mimo, że śnieg sypał intensywnie, to jednak znaczna jego część została zwiana, a faktyczna pokrywa zmniejszyła się.

Bardzo trudne warunki turystyczne

Jak informuje TPN, w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem i przebieg większości z nich jest niewidoczny, ponieważ są nieprzedeptane. Miejscami utworzyły się tam głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne.

Widok z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.

Śnieg jest na ogół ciężki i przepadający. Ponadto niski pułap chmur i padający śnieg ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W dolnych partiach Tatr, na drogach dojściowych do schronisk, śnieg jest przetarty. Miejscami może być ślisko.

Sprawdź 16-dniową prognozę dla Kasprowego >>>

Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Widok z Kościeliska na Czerwone Wierchy w Tatrach. Fot. TOPR.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. „za Kopą” i jest wytyczone tyczkami. Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Ryzyko schodzenia lawin

Ratownicy ostrzegają, że ryzyko schodzenia lawin śnieżnych w Tatrach jest wysokie. Dlatego podtrzymywana jest od kilku dni lawinowa trójka. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Widok z Morskiego Oka na Rysy w Tatrach. Fot. TOPR.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże, lawiny mogą schodzić samoistnie.

Warunki turystyczne są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Widok z Doliny Pięciu Stawów na Dolinę Buczynową w Tatrach. Fot. TOPR.

W Bieszczadach i Beskidach Zachodnich mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego, a w Karkonoszach pierwszy stopień. Przed wyjściem w góry należy zawsze sprawdzić aktualną i prognozowaną pogodę, a także warunki na szlakach i zagrożenie lawinowe.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR / GOPR / IMGW.

prognoza polsat news