FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm smogowy! Tak fatalnej jakości powietrza w Polsce jeszcze tej zimy nie było. Kiedy się poprawi?

Dotychczas przed trującym smogiem chronił nas porywisty wiatr. Jednak, gdy osłabł, jakość powietrza natychmiast pogorszyła się. Obecnie dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone miejscami nawet 15 razy! Władze ogłosiły alarm smogowy.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Tak zanieczyszczonego powietrza nie mieliśmy od dawna. Fala arktycznych mrozów sprawia, że palimy w piecach, często czym popadnie. W efekcie jakość powietrza pogorszyła się i to znacząco. Po tym, jak wiatr osłabł, pył emitowany przez kominy nie rozwiewa się, lecz opada i gromadzi blisko powierzchni ziemi, drażniąc nasze drogi oddechowe.

Jak wynika z ostatnich pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w dużych miastach, normy stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 zostały przekroczone nawet kilkukrotnie.

Co ciekawe, fatalnym powietrzem oddychają nie tylko mieszkańcy Krakowa i Warszawy, ale też Gdańska, Olsztyna i Suwałk, gdzie smog pojawia się najrzadziej. W największych miastach odnotowano nawet 1300 procent normy pyłu zawieszonego.

Kiedy smog ustąpi?

Jest jednak dobra wiadomość, od zachodu kraju w kierunku wschodnim wędruje odwilż, a wraz z nią opady i nasilający się wiatr. Jakość powietrza z biegiem godzin będzie się poprawiać. Najdłużej smog zalegać będzie nad regionami wschodnimi, od nocy z wtorku na środę (19/20.01).

W wielu miejscowościach w trakcie smogu będzie można za darmo korzystać z transportu publicznego. Warto wybrać autobus lub tramwaj i zostawić samochód w domu, aby dodatkowo nie pogarszać sytuacji.

Tymczasem do szkół podstawowych i przedszkoli trafiły maile z ostrzeżeniami, aby planowane zajęcia na świeżym powietrzu przełożyć do czasu poprawy jakości powietrza. Smog jest problemem od lat, jednak dopiero teraz nasza świadomość o tym, jak jest groźny, wzrosła na tyle, że władze zmuszone są ogłaszać alarmy smogowe.

Każdy wdech to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Jak chronić się przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.

Jeśli w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodzić na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.

Większość z nas będzie chciała przewietrzyć mieszkanie. Jednak podczas panowania smogu nie jest to najlepszy pomysł, bo wszystko to, co wyemitują samochody, trafi do naszego domu. Poczekajmy z tym aż wiatr się nasili i przegna zanieczyszczenia.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Aż w 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Tylko 20 procent z nas jest dobrze poinformowanych o aktualnej jakości powietrza w swojej okolicy, zaś 60 procent chciałoby takie informacje otrzymywać, ale nie wie gdzie ich szukać.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania, ponieważ nadchodzące noce nie przyniosą już silnego mrozu i nie będzie konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news