FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potworne mrozy nękają wschodnią Azję. W Pekinie tak zimno nie było od ponad półwiecza

Mieszkańcy wschodniej Azji trzęsą się z zimna, i to nie byle jakiego. Fala syberyjskich mrozów przyniosła im jedne z najniższych temperatur w dziejach pomiarów. W stolicy Chiny odnotowano największy mróz od ponad półwiecza, gdy rządził Mao Zedong.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Przez kilkanaście dni nad środkową Syberią zalegało wyjątkowo mroźne powietrze, za sprawą którego temperatury były nawet o 20 stopni niższe od tych, które zwykle są tam notowane o tej porze roku. Ta kropla zimna ruszyła się wreszcie z miejsca i spłynęła nad wschodnią Azję.

Przyniosła jedne z największych mrozów w historii pomiarów meteorologicznych w Chinach, obu Koreach i Japonii, gdzie temperatura w najzimniejszych miejscach spada do 30-40 stopni poniżej zera. Lista miejscowości, gdzie odnotowano rekordy mrozu, wciąż się powiększa.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) w Azji w dniu 7 stycznia 2021 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org

W Pekinie temperatura spadła w czwartek (7.01) krótko po wschodzie słońca do minus 19,6 stopnia. Tak lodowato nie było w stolicy Chin od 54 lat. Pobity został rekord z 1969 roku, ale nie ten z 1966 roku, kiedy mróz sięgnął 27,4 stopnia.

To oznacza, że Pekińczycy przeżyli największy mróz od czasu, gdy Mao Zedong rozpoczął 10-letnią rewolucję kulturalną. Mieszkańcy stolicy przemierzają ulice opatuleni w ciepłe kurtki. Jednak nie wszystkim jest zimno. Można też spotkać rowerzystów, jadących do pracy bez czapki.

Apogeum mrozu następuje także na Półwyspie Koreańskim i na wyspach Japonii. W Pjongjangu, stolicy Korei Północnej w piątek (8.01) temperatura spadła do minus 24 stopni, zaś w Seulu, stolicy sąsiedniej Korei Południowej, do minus 18 stopni.

Fala syberyjskich mrozów z każdym kolejnym dniem będzie łagodnieć, ale temperatury we wschodniej Azji nie wrócą do normy wcześniej niż w połowie przyszłego tygodnia. Przez cały czas będzie słonecznie, dopiero podczas ocieplenia zacznie padać, najpierw śnieg, a później deszcz.

Źródło: TwojaPogoda.pl / CGTN.

prognoza polsat news