FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Epicentra wstrząsów wędrują w kierunku stolicy Chorwacji. Ludzie panicznie obawiają się kataklizmu

Po największym trzęsieniu ziemi od 140 lat nieustannie występują wstrząsy wtórne, które z każdym dniem wędrują coraz dalej w kierunku Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Mieszkańcy obawiają się powtórki z 1880 roku, gdy po silnym wstrząsie miasto legło w gruzach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W ubiegły wtorek (29.12) w Chorwacji doszło do największego trzęsienia ziemi od 140 lat. W rejonie jego epicentrum, w mieście Petrinja, uszkodzone zostały wszystkie budynki, a ponad połowa z nich nie nadaje się już do zamieszkania.

Tysiące mieszkańców okolicznych miejscowości, aż po granicę z Bośnią i Hercegowiną, pozostaje bez dachu nad głową. W rumowiskach zginęło 7 osób, a 26 trafiło do szpitali z obrażeniami. Odbudowa miasta zajmie lata, a mieszkańcy, którzy często potracili dobytek, będą musieli się przeprowadzić.

Epicentra wstrząsu głównego i wtórnych w Chorwacji. Niebieska krzywa wskazuje kierunek ich wędrówki w stronę Zagrzebia. Fot. Temblor.

W wielu regionach doszło do zjawiska upłynnienia gruntu, pojawiły się też zapadliska, niektóre niebezpiecznie blisko domów. Konieczna będzie analiza geologiczna każdego z nich, aby można było określić ryzyko. Takie incydenty spędzają sen z powiek miejscowej ludności, która w obawie przed nowymi wstrząsami koczuje z dala od zabudowań.

Panika przed kolejnym wstrząsem

Tymczasem nie ustają wstrząsy wtórne, które przypominają, że w każdej chwili kataklizm może się powtórzyć. Naukowcy monitorujący sytuację nie mają pomyślnych wieści. Epicentra kolejnych wstrząsów przesuwają się wzdłuż uskoku tektonicznego w stronę Zagrzebia, stolicy Chorwacji.

Miasto w marcu ubiegłego roku nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M5.3, które spowodowało bardzo duże szkody. Zginęła 1 osoba, a 26 zostało rannych. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 26 tysięcy budynków, a straty materialne sięgnęły 5,6 miliarda euro.

Zagrzeb doświadczył też największego trzęsienia ziemi, które 9 listopada 1880 roku zrujnowało miasto. W gruzach legło wówczas prawie 2 tysiące budynków, z czego pół tysiąca zostało bardzo poważnie uszkodzonych. Zginęła 1 osoba, a 29 odniosło ciężkie obrażenia.

Oko desetak rupa koje se šire na području Mečenčana

Opublikowany przez Daniela Pavlicia Piątek, 1 stycznia 2021

W mieście wybuchła panika. Mieszkańcy obawiają się, że oni będą kolejni, a marcowy wstrząs był tylko ostrzeżeniem, które zignorowali. Kiedy i czy w ogóle wstrząs nawiedzi Zagrzeb nie sposób przewidzieć, ponieważ współczesna nauka nam na to jeszcze nie pozwala z dużym wyprzedzeniem.

Wiemy natomiast, że Chorwacja znajduje się w strefie sejsmicznej, podobnie jak ościenne państwa, które na tle przeszłości były nawiedzane przez niszczycielskie trzęsienia ziemi. Zdarzały się one rzadko, ale za każdym razem były dramatyczne w skutkach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / EMSC / Temblor.

prognoza polsat news