FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jak w dreszczowcu Hitchcocka. Ptaki terroryzują mieszkańców. Wyłączają prąd, uszkadzają budynki i drzewa

Z ptakami dzieje się coś niepokojącego, twierdzą mieszkańcy dwóch miejscowości położonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, które atakowane są przez stada ptaków. Niszczą one zabudowania i drzewostan, a nawet uszkadzają sieć energetyczną. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czarne sępy w amerykańskim stanie Pensylwania i szpaki w Szkocji atakują mieszkańców kilku tamtejszych miejscowości. Czyżby ponury scenariusz słynnego deszczowca „Ptaki”, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, zaczął się materializować?

Marietta w stanie Pensylwania to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez nieco ponad 2,5 tysiąca mieszkańców, położona na obrzeżach Lancaster. Od kilku tygodni ludzie i zwierzęta domowe są terroryzowani są przez ponure sępy, które obserwują ich z koron drzew i dachów zabudowań.

Chociaż ptaki gromadziły się w okolicy także w poprzednich latach, to jednak w tym roku jest ich zdecydowanie więcej i są bardziej dokuczliwe. Mieszkańcy skarżą się, że dziobią dachówki powodując ich uszkodzenia, niszczą meble werandowe i rozgrzebują pojemniki na śmieci.

Drzewa i dachy są całkowicie pokryte białymi odchodami. Niestety, służby cywilne nie wiele mogą na tą samowolkę sępów poradzić, ponieważ ptaki są objęte ochroną. Mieszkańcy nie zamierzają jednak rozkładać ręce. Próbują przepłoszyć ptaki odpalając fajerwerki i uderzając donośnie w patelnie i garnki.

Atak szpaków w Szkocji

Problemy z ptactwem mają też mieszkańcy szkockiej wioski Airth, gdzie każdego wieczora dochodzi do przerw w dostawach prądu. Zagadki nie udało się wyjaśnić przyczynami technicznymi, dlatego wysłano w teren pracowników zakładu elektrycznego, aby zaobserwowali źródło.

Okazało się, że nad okolicą pokaz swoich zimowych tańców dają szpaki. Miliony ptaków tworzą niezwykły, podniebny spektakl. Promienie słoneczne rozświetlają ich pióra, które zaczynają błyszczeć. Szpaki w ten sposób bronią się przed sokołami, dla których są przysmakiem. Chmary szpaków tworzą najróżniejsze figury przypominające np. tornada.

To malownicze zjawisko ma jednak swój paraliżujący finał. Ptaki bowiem odpoczywają na liniach energetycznych, które pod ich ciężarem uginały się i podskakiwały, a uderzając w siebie, powodowały zwarcia i chwilowe przerwy w dostawie prądu.

Energetycy twierdzą, że z czymś takim spotykają się po raz pierwszy, dlatego też podjęli współpracę z przyrodnikami, aby znaleźć sposób na zniechęcenie ptaków do siadania na liniach napowietrznych.

Żródło: TwojaPogoda.pl / BBC / FOX.

prognoza polsat news