Okazuje się, że w większość z nas niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania i domy. Temperatura od 22 do 24 stopni jest stanowczo zbyt wysoka, bo stwarza ryzyko rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów i bakterii, a także sprzyja chorobom układu oddechowego.
Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego wystarczy utrzymywać temperaturę 20 stopni, aby zdecydowanie poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Jednocześnie można też ograniczyć emisję CO2 nawet o kilka milionów ton oraz zmniejszyć zużycie węgla o 900 tysięcy ton! Nasze rachunki za prąd mogą spaść nawet o 10-15 procent.
Walcz o dobre powietrze
W sobotę (14.11) już po raz 15. w Polsce obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Dokładnie rok temu zostało też powołane do życia Stowarzyszenie "Program Czysta Polska", które uruchomiło i udostępniło razem z siecią Plus aplikację Czysta Polska. Jest darmowa, dostępna dla wszystkich.
Zachęcamy do jej pobrania i korzystania, sprawdzania jakości powietrza, a z drugiej strony do dbania o jakość powietrza. Ze swojej strony dziękujemy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych ekologią i dołączenia do nas - powiedział Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia "Program Czysta Polska".
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podstawowe założenia Stowarzyszenia to informowanie, edukowanie i inspirowanie do działań zachowań i postaw proekologicznych. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów w Polsce, z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza, dlatego teraz przybliżymy, co tak naprawdę wdychamy.
Czym jest smog?
Główną przyczyna smogu jest tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu szkodliwych substancji jak:
- PM10 i PM 2,5 czyli cząstki zawieszone w powietrzu, zawierające substancje toksyczne m.in metale ciężkie,dioksyny,furany, a wszystko to dostaje się do naszych dróg oddechowych, płuc i krwi;
- SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i środowisko, to on odpowiada za kwaśne deszcze;
- NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową;
- Metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom;
- Benzo(a)piren - są to substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia;
- Dioksyny - związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów czy bezpłodności.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jakie są źródła zanieczyszczeń?
- Gospodarstwa domowe odpowiadają za prawie połowę emisji pyłu zawieszonego, wynika to z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach niestety palimy nadal muł i miał, ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. także palenie drewnem, które jest równie szkodliwe jak węgiel;
- Transport - smog powoduje nie tylko to, co leci z rur wydechowych, ale także pylenie wtórne, czyli drobinki z opon, klocków samochodowych oraz to, co leży na jezdni i unosi się w powietrze podczas jazdy. Jeśli chodzi o liczbę aut w Polsce jesteśmy obecnie na 6 miejscu w Europie z wynikiem 23,4 mln aut;
- Przemysł, głównie energetyka węglowa, zakłady huty, koksownie czy elektrownie cieplne;
- Rolnictwo - zwłaszcza rolnictwo konwencjonalne, w UE odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych, największym problemem jest emisja metanu powodowana przez hodowle zwierząt gospodarskich.
To, czym oddychamy, zależy tylko i wyłącznie od naszych działań.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Polsat News.