12 listopada ma miejsce doroczne maksimum roju meteorowego Północnych Taurydów. Radiant tego roju, a więc miejsce skąd wydają się wylatywać meteory, zlokalizowany jest w gwiazdozbiorze Byka, w pobliżu Plejad.
Mimo, że strumień nie jest zbyt obfity, bo zazwyczaj generuje zaledwie kilka meteorów w ciągu godziny, to jednak często materiał jest na tyle duży i wchodzi w ziemską atmosferę na tyle powoli, aby dać wspaniały spektakl.
Widowiska w ostatnim czasie doczekali się m.in. mieszkańcy południowej Norwegii i Szwecji oraz w całej Danii. Najwięcej raportów z obserwacji astronomowie otrzymali z Kopenhagi. Wyjątkowo jasny bolid przemknął tuż obok Księżyca.
Kilkukrotnie pojaśniał. Był wówczas jaśniejszy od Słońca. Jak twierdzą naoczni świadkowie, było słychać charakterystyczne długie dźwięki przypominające grzmot lub warkot silnika samochodowego. Eksperci nie wykluczają, że jego fragment mógł spaść na ziemię.
Jasny meteor odnotowany został też nad Morzem Śródziemny. Jego obserwatorami byli mieszkańcy Hiszpanii. Obiekt zaczął spalać się na wysokości 97 kilometrów, a ostatecznie zanikł na 46 kilometrach.
Bolid był też widoczny nad północno-wschodnią częścią USA. Naukowcy utrzymali ponad 200 raportów od obserwatorów w pasie od Waszyngtonu przez Filadelfią i Nowy Jork po Boston i Montreal.
Ustalono, że obiekt spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią na pograniczu stanów Nowy Jork i Connecticut.
Takich spektakli możemy mieć w najbliższym czasie jeszcze więcej, być może bolid przemknie po niebie także nad Polską.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.