Do zdarzenia doszło w miejscowości Abtwil, około 80 kilometrów na wschód od Zurychu w Szwajcarii. Podczas meczu piłkarskiego na miejscowym stadionie pogoda nagle się załamała. Mimo to organizatorzy nie zdecydowali się na przerwanie rozgrywki.
Być może pomyśleli, że w drugiej połowie września burza jest mniej groźna niż w środku lata. To był poważny błąd. Wystarczył jeden piorun, aby doszło do tragedii. Błyskawica najpierw uderzyła w lampę, a następnie przeskoczyła na mokrą murawę boiska.
14 piłkarzy w wieku 15-16 lat zostało porażonych i trafiło z poparzeniami różnych części ciała do szpitala. Stan jednego z nastolatków był poważny, ponieważ na skutek porażenia piorunem stracił on przytomność. Zabrał go śmigłowiec ratowniczy.
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaniechania odwołania imprezy sportowej w obliczu gwałtownych warunków atmosferycznych. Do podobnych przypadków dochodziło w przeszłości wielokrotnie, ponieważ boiska są jednym z najmniej bezpiecznych miejsc podczas burzy.
Przerażające nagranie
W lipcu piorun uderzył w murawę stadionu Torpedo w Moskwie podczas rozgrzewki przed meczem trzecioligowej drużyny Znamia Truda Oriechowo-Zujewo. Na nagraniu, które zamieszczono w sieci, widoczny jest 16-letni piłkarz Iwan Zaborowski, który samotnie kopie piłkę, gdy uderza w niego piorun.
Pierwszej pomocy udzielił jego trener Anton Basow, który natychmiast przystąpił do masażu serca i sztucznego oddychania, w ten sposób ratując chłopcu życie. Po 8 minutach przybyli ratownicy medyczni, którzy kontynuowali resuscytację.
Młody piłkarz trafił do szpitala w Lubierce, gdzie wprowadzono go w śpiączkę farmakologiczną. Lekarze stwierdzili poparzenia, a jego stan był początkowo poważny. Na szczęście nastąpiła jego poprawa. Życie nastolatka przestało być zagrożone, został wybudzony ze śpiączki i odłączono go od respiratora. Obecnie wraca do zdrowia.
Funkcjonowanie po porażeniu wcale nie jest proste. Większość ofiar piorunów skarży się na poważne problemy neurologiczne, takie jak ubytki w pamięci, rozkojarzenie, migrenowe bóle głowy, epilepsje i bezsenność.
Źródło: TwojaPogoda.pl