FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burze w weekend w wielu regionach kraju. Bardzo niebezpieczna pogoda na górskich szlakach [MAPA]

Weekend pod znakiem burz minie głównie w całej południowej części kraju, a to oznacza, że także w górach, które tego lata przeżywają prawdziwe oblężenie. Błyskawice mogą być na szlakach śmiertelnie niebezpieczne. Jak ich unikać i co robić, gdy już nas zaskoczą?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przez cały weekend (18-19.07) szczególnie niebezpiecznej pogody spodziewamy się w południowej i centralnej części kraju. To właśnie tam będą przechodzić burze, które mogą być miejscami gwałtowne. Wśród zagrożonych burzami regionów znajdują się Sudety i Karpaty.

Śledź burze na żywo >>>

W tym sezonie z powodu koronawirusa Polacy znacznie częściej wybierają góry niż wybrzeże. Miały być one bardziej ustronne niż bałtyckie plaże, ale z powodu tłumów takie nie są. Pamiętajmy, że góry to najbardziej burzowy region w Polsce, a to oznacza kłopoty dla turystów, którzy spędzają tam urlop. Gwałtownych zjawisk spodziewamy się zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Rano i przed południem powinno być jeszcze dość spokojnie. Niech ta słoneczna aura nas nie zwiedzie, ponieważ chmury burzowe wcale nie muszą nadciągając znad horyzontu, lecz mogą niespodziewanie wypiętrzyć się nad naszymi głowami. Dlatego na wycieczki górskie najlepiej udawać się w pierwszej połowie dnia, a gdy zachmurzenie wzrośnie, natychmiast schodzić w doliny lub do schronisk.

Po godzinie 14:00 zrobi się już niebezpiecznie, ponieważ ryzyko burz wzrośnie nawet do 70-80 procent. To na tyle dużo, żeby przełożyć wszystkie zaplanowane aktywności, zarówno w górach, jak i w innych miejscach na wolnym powietrzu.

Nie bagatelizujmy ostrzeżeń meteorologicznych. Jeśli się do nich dostosujemy, możemy nie tylko uniknąć zagrożenia, ale też uratować zdrowie i życie swoje oraz swoich najbliższych. Aktualną mapkę burzową można śledzić w naszej „relacji na żywo” w komputerze i telefonie, można też zadzwonić do ratowników górskich i zapytać o warunki pogodowe.

Co jednak zrobić, gdy burza zastanie nas już podczas przemierzania gór? Jak się wówczas zachować, żeby nie stracić zdrowia, ani też życia? Przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą zachować ostrożność w trakcie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Możliwość burzy wzrasta, jeśli na naszych oczach z biegiem godzin chmury zwiększają systematycznie swoje rozmiary. Kiedy chmura przypomina kształtem kalafior, to można już mówić o powstawaniu chmury burzowej. Ostatecznym wskaźnikiem zbliżającego się zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi. W tym momencie należy czym prędzej szukać schronienia.

Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 20 kilometrów od nas, to możemy zostać porażeni przez piorun. Ciemne chmury powinny nam uświadomić w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy. Najbardziej niebezpiecznie jest na grani, czyli na poszarpanym, najbardziej ostrym grzbiecie góry. Pioruny uderzają w granie najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje.

Najlepiej oddalić się od skał na co najmniej metr, a w większej grupie nie wolno trzymać się za ręce, ponieważ w przypadku porażenia jednej osoby, ładunek przejdzie też na pozostałe. Warto też się rozproszyć.

Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór, najlepiej do najbliższego schroniska i przeczekać tam trudne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak wszelkie budynki znajdują się zbyt daleko, to zminimalizować porażenie piorunem można kucając i dotykając rękoma gruntu.

Jeśli wówczas zostaniemy porażeni piorunem, to skutki tego będą najlżejsze, ponieważ prąd elektryczny najszybszą możliwą drogą przeniknie do ziemi, gdzie się rozładuje. Pamiętajmy o telefonie alarmowym: 601-100-300.

W góry wybierajmy się w jak najwcześniejszych godzinach. Zaplanujmy też wycieczkę tak, aby w godzinach popołudniowych, zanim nadejdą burze, zakończyć ją i zejść w doliny. Podczas zapowiadanych burz lepiej jest pozostać w dolinach i odłożyć wszelkie wyjścia.

Aby dowiedzieć się w jakiej odległości od nas znajduje się burza, wystarczy tylko policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to wówczas wiemy iż piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli 5 sekund to 1700 metrów, a jeśli 10 sekund to 3400 metrów od nas.

Rosnąca liczba turystów, którzy każdego roku pokonuje tatrzańskie szlaki skłoniła TOPR-owców do przygotowania materiału instruktażowego. Poznamy w nim podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także prawidłowe miejsca i sposoby schronienia się przed niebezpieczeństwem.

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać w czasie planowania wyprawy i przed wyjściem jest szczegółowe kontrolowanie prognozy pogody. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności jakie może przynieść spotkanie z burzą w wysokich partiach gór.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news