FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szybki upał, a chwilę później burze z ulewami, które mogą powodować podtopienia. Sprawdź ostrzeżenia!

Po kilkudniowym ochłodzeniu wraca gorące i upalne powietrze, a wraz z nim burze, które mogą być miejscami gwałtowne. Najbardziej niebezpieczne mogą się okazać ulewy powodujące lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Sprawdź ostrzeżenia!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W piątek (10.07) do Polski będzie napływać gorące i wilgotne powietrze, które zacznie się, w strefie wkraczającego chłodnego frontu atmosferycznego, ścierać z zupełnie odmienną masą powietrza napływającą znad Atlantyku, która przyniesie nam duże ochłodzenie.

Spodziewamy się tym samym niebezpiecznych zjawisk, szczególnie gwałtownych na południowym zachodzie, w centrum i na wschodzie kraju. Tam burze mogą się odznaczać największym natężeniem.

Śledź burze na żywo >>>

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm (lokalnie 80 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne!

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

Lokalnie zjawiska będą miały jeszcze większą intensywność, ponieważ spodziewamy się powstawania formacji liniowych burz, które, jedna za drugą, będą przynosić na danym obszarze kumulację znacznych sum opadów. To sytuacja sprzyjająca występowaniu powodzi błyskawicznych.

Znów możliwe są podtopienia dróg, zabudowań, posesji i pól uprawnych. Niewykluczone są powtórki tzw. potopów z przełomu czerwca i lipca, kiedy to następowały bardzo szybkie wezbrania rzek, a także zalania z powodu niewydolności sieci kanalizacyjnej.

Najszybciej załamanie pogody nastąpi na północy kraju, gdzie od rana będzie się chmurzyć i padać, a temperatura nie zdoła przekroczyć 20 stopni. Na pozostałym obszarze burze zaczną się pojawiać w ciągu dnia, zwłaszcza po południu, a przez to temperatura przekroczy 25 stopni.

Najpóźniej burze dotrą na południowy wschód, dopiero wieczorem i w nocy, dzięki czemu przez niemal cały dzień będzie słonecznie i sucho, a także gorąco, do około 30 stopni w cieniu. Temperaturę będzie odczuwalnie obniżać bardzo silny wiatr z południowego zachodu.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news