Na łamach pisma Global Change Biology naukowcy z Towarzystwa National Geographic i Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali mapę, z której wynika, że tylko połowa obszarów lądowych naszej planety, wyłącznie ta wolna od lodu, znajduje się pod wpływem działalności ludzkiej.
To głównie obszary zurbanizowane, pola uprawne, sieci dróg i szlaków kolejowych oraz miejsca przeznaczone na wydobycie. To dobra wiadomość, ponieważ wciąż pozostaje druga połowa lądów, które możemy odpowiednio chronić przed zniszczeniem.
Niestety, w Europie, która jest najbardziej zurbanizowanym kontynentem, takich miejsc jest niewiele i ograniczają się one niemal wyłącznie do północnych regionów, głównie Skandynawii. W skali światowej wolne od działalności człowieka są miejsca, które nie nadają się do zamieszkania, obszary górzyste i pustynie.
Do tych największych powierzchni nietkniętych ludzką ręką zaliczyć można Saharę, pustynie Półwyspu Arabskiego, Syberię, Wyżynę Tybetańską, interior Australii, Amazonię, Góry Skaliste i oczywiście Arktykę.
Co więcej, tylko od 20 do 34 procent wolnej od lodu powierzchni lądów jest niezagospodarowana lub nie przekształcana w stopniu bardzo niskim. W tym zaledwie 1 procent powierzchni obejmuje zielone obszary strefy umiarkowanej oraz tropikalne lasy. Z kolei tylko 15 procent powierzchni lądów jest objętych jakąkolwiek formą ochrony przyrody.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Global Change Biology.