FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cztery pory roku w mniej niż 24 godziny? Sprawdź, jak zmienia się pogoda w górach!

Bez względu na porę roku chętnie sięgasz po plecak, by wyruszyć w góry? Może planujesz rozpocząć nową przygodę właśnie w tym sezonie? Niezależnie od motywacji i planów, musisz wiedzieć, jak zmienia się aura w górach - a ta potrafi być naprawdę kapryśna! Sprawdź, jakie zjawiska odpowiadają za gwałtowne zwroty w pogodzie i jak praktycznie przygotować się na kolejne, górskie wyprawy. Spakuj plecak z rozsądkiem i bezpiecznie zdobywaj szczyty!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Odpowiednie przygotowanie to nie tylko plecak!

Wybierając się na górską wędrówkę, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie - o niezbędnym wyposażeniu plecaka przeczytasz poniżej, zanim jednak założysz go na plecy, koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć o górskiej pogodzie, jakim informacjom wierzyć, a które traktować z przymrużeniem oka.

Planując górskie wędrówki nie ma potrzeby codziennego śledzenia prognoz - wystarczy zrobić to tylko raz - przed wyjściem na szlak! Wszystko dlatego, że pogoda w wyższych partiach zmienia się naprawdę dynamicznie! Informacje, jakie uzyskasz, mogą być różne, zależnie od odczytywanych prognoz.

Warto polegać na tych, które zostały przygotowane w oparciu o szczegółową siatkę punktów, na podstawie której zbierane są dane do gruntownej analizy. Prognozy bazujące na szerokich siatkach, często odnoszących się wyłącznie do nizin, nie będą wiarygodne i prognozowane słońce w zaledwie kilka minut może zastąpić rzęsisty deszcz, silny wiatr, mgła albo burza, krzyżując wycieczkowe plany. Co ciekawe - marznące opady albo śnieg nie są niecodziennym zjawiskiem, także w porach letnich.

Fot. TwojaPogoda.pl

Rzetelna informacja pogodowa zdecydowanie jest najbardziej wiarygodnym źródłem, w oparciu o które warto pakować plecak. Zastanawiasz się, co z powszechnymi prawdami dotyczącymi górskiej aury? Traktuj je z przymrużeniem oka - pewna jest tylko jedna: będzie słonecznie albo nie.

Pogoda w górach - dlaczego jest zmienna?

Decydując się na górskie wędrówki musisz kierować się przede wszystkim rozsądkiem - i z rozsądkiem oceniać warunki atmosferyczne. Sprawdź, dlaczego w górach zachodzą tak dynamiczne zmiany i bądź przygotowany na każdą... porę roku - nie jest przecież tajemnicą, że górska aura rządzi się własnymi prawami, a śnieg możesz tutaj spotkać także latem!

Zastanawiasz się, jakie zjawiska atmosferyczne i jakie procesy mają bezpośredni wpływ na częste i często - ekstremalne zmiany pogody w wyższych partiach gór? Dzieje się tak dlatego, że nad górami znane nam zjawiska - parowanie i konwekcja, przebiegają gwałtownie, powodując częste zmiany pogody i obfite opady deszczu, a wszystko dzieje się szybciej i bardziej intensywnie, niż na nizinach.

Fot. TwojaPogoda.pl

Niezbędne wyposażenie plecaka

Wybierając się na szlak, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na rzetelne pakowanie. Podstawowe wyposażenie plecaka turystycznego obejmuje prowiant, właściwą ilość wody, termos z gorącą herbatą, latarkę, mapy, kompasy lub GSP, w pełni naładowany telefon, apteczkę pierwszej pomocy i kurtkę przeciwdeszczową. Prognozy zgodnie wróżą słońce i bezchmurne niebo?

Zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, pakując profesjonalną odzież membranową - w czasie ulewy kurtka i spodnie o wysokiej wodoodporności okażą się niezastąpione! A co, jeśli tym razem aura będzie idealna? Warto być przygotowanym! W pełnym górskim słońcu warto dbać o skórę twarzy i oczy. Krem z wysokim filtrem i okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne będą doskonałym rozwiązaniem!

Zadbaj o siebie w górach!

Wychodząc w góry, pamiętaj, by ubierać się odpowiednio do panujących warunków. Aktualną sytuację poznasz, śledząc odpowiednie portale i bieżące wiadomości. Możesz obserwować zapisy z górskich kamer albo na tematycznych grupach i forach zadać nurtujące Cię pytania.

Fot. Max Pixel.

Decydując się zimową wyprawę, niezastąpione okażą się nakładki i kolce na buty i plecak lawinowy. Plecak lawinowy warto zabrać zawsze, kiedy ogłoszone zostało zagrożenie lawinowe, nakładki i kolce mogą okazać się niezbędne także latem! Zalegający śnieg jeszcze w lipcu może być przyczyną oblodzonych szlaków.

prognoza polsat news