FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pełnia Truskawkowego Księżyca z półcieniowym zaćmieniem. To będzie wyjątkowo jasna noc [ZDJĘCIA]

W nocy z piątku na sobotę będziemy podziwiać Pełnię Truskawkowego Księżyca, która tym razem będzie wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze nastąpi podczas niej półcieniowe zaćmienie, a po drugie stanie się to w jedną z dwóch najjaśniejszych nocy w tym roku.

Przed nami ostatnia wiosenna pełnia Księżyca. Srebrny Glob tradycyjnie wzejdzie w momencie zachodu Słońca i będzie rozjaśniał niebo aż do świtu. Noc z piątku na sobotę (5/6.06) będzie jedną z dwóch najjaśniejszych w tym roku.

Wraz z pełnią z 5 lipca wypada ona bowiem 2 tygodnie od najkrótszej nocy. To oznacza, że podczas niej noc nie tylko będzie bardzo krótka, ale też wyjątkowo jasna. Nawet w najciemniejszych miejscach blask Księżyca zastępować będzie latarkę.

Mieszkańcy obszarów leśnych będą mogli obserwować nietypowe zachowania zwierząt, które z powodu zbytniej jasności będą mieć problemy z żerowaniem i zapadnięciem w sen. W lasach często objawia się to przerażającym wyciem watah wilków.

Co ma truskawka do Księżyca?

Według starego almanachu farmera czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem. Jak sama nazwa wskazuje, to idealny czas na małe, czerwone i słodkie owoce, którymi możemy się delektować podczas obserwacji naszego naturalnego satelity.

A powodów do zachwycania się nim jest bez liku. Jednym z nich jest półcieniowe zaćmienie, do którego dojdzie podczas wschodu Księżyca, a więc gdy niebo będzie jeszcze jasne. Wówczas nad południowo-wschodnim horyzontem ujrzymy tarczę zatapiającą się ziemskim półcieniu.

Godziny wschodu i zachodu Księżyca w nocy z piątku na sobotę. Fot. TwojaPogoda.pl

Zaćmienie tego typu jest dużo mniej efektowne niż całkowite, jednak o godzinie 21:26 warto spojrzeć na Księżyc, ponieważ być może nisko nad horyzontem uda się nam dostrzec subtelną różnicę w jasności zaćmionej, dolnej połowie jego tarczy.

Warto obserwować pełnię Księżyca

Zachęcamy do fotografowania chociażby wschodzącego lub zachodzącego Księżyca z okna swojego domu, balkonu lub ogródka. Szczególnie pięknie prezentuje się wyłaniając się spośród miejskiej zabudowy, gdy optycznie wydaje się wielokrotnie większy niż wysoko na niebie. To dobra okazja, aby nauczyć się rozróżniać tzw. księżycowe morza.

Charakterystyczne obszary na widocznej z Ziemi stronie Księżyca. Fot. NASA / TwojaPogoda.pl

Morza to nic innego jak tereny występowania bazaltu, a więc ciemnej skały wulkanicznej. Bazalt na Księżycu to efekt uderzeń olbrzymich meteorytów, które spowodowały wgłębienia w księżycowej glebie.

ZOBACZ: Księżyc zniknął z nieba na wiele miesięcy

Jaśniejsze obszary nazywane są wyżynami i górami, ponieważ wznoszą się ponad ciemnymi „morzami”. Głównym elementem jasnych obszarów są olbrzymie kratery uderzeniowe. Jeden z nich o nazwie Arystoteles znajduje się w pobliżu górnego brzegu tarczy Księżyca.

Jednak najlepiej widoczny z Ziemi jest krater Tycho, wznoszący się w dolnej części tarczy. Gołym okiem możemy zobaczyć system promieni wokół krateru, którego wiek szacuje się na ponad 100 milionów lat.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news