Planeta Wenus, nazywana często bliźniczką Ziemi, z tego powodu, że ma bardzo podobne rozmiary, weszła w tzw. dolną koniunkcję (dolne złączenie). To moment, w którym planeta wewnętrzna znajduje się niemal na jednej linii między Słońcem a Ziemią. Dlaczego „niemal”?
Bo gdyby znalazła się idealnie na tej linii, to mielibyśmy oczywiście tzw. przejście (tranzyt) planety przed tarczą Słońca. Jednak tym razem Wenus znajduje się nieco powyżej naszej gwiazdy. Dzięki temu nie jest w nowiu i jej tarcza nie znika przed naszym wzrokiem w całkowitych ciemnościach.
Promienie słoneczne przecinają krawędź atmosfery planety, tworząc wokół niej charakterystyczny świetlisty pierścień. Zjawisko to na pierwszy rzut oka przypomina znane nam z Ziemi obrączkowe zaćmienie Słońca.
Ten fenomen jest bardzo rzadki, zdarza się parami raz na wiele lat. Od 1961 roku mogliśmy się nim zachwycać tylko dwukrotnie, najpierw w 2004, a następnie w 2012 roku. Tym razem dolna koniunkcja miała miejsce w minioną środę (3.06).
Ze względu na to, że Wenus znajduje się bardzo blisko Słońca, to jej obserwacje można prowadzić jedynie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który uchroni nasz wzrok przed uszkodzeniem. Pamiętajcie, aby nigdy nie patrzeć bezpośrednio na Słońce gołym okiem, ani też przez lornetkę, lunetę lub teleskop.
Grozi to trwałym uszkodzeniem wzroku lub nawet ślepotą. Dlatego lepiej jest podziwiać ognisty pierścień, w który zmieniła się planeta Wenus, na zamieszczanych powyżej zdjęciach. Wenus wróci na niebo, tym razem poranne, już na przełomie czerwca i lipca. Stanie się wówczas Poranną Jutrzenką, rozpoczynającą nowy dzień.
Źródło: TwojaPogoda.pl