Bardzo ciekawe i dosyć rzadko spotykane zjawisko uwieczniają w sobotę (23.05) na zdjęciach nasi czytelnicy. W wielu regionach kraju można zaobserwować zjawisko o nazwie halo słoneczne.
Na zdjęciach widoczne jest Słońce przysłaniane przez bardzo delikatne i prawie niezauważalne chmury pierzasto-warstwowe piętra wysokiego o nazwie Cirrostratus, składające się z sześciokątnych kryształków lodowych, płynące na wysokości od 6 do 12 kilometrów.
Gdy promienie słoneczne załamują się na tych kryształach wokół Słońca pojawia się charakterystyczny pierścień. Tym razem zjawisko jest wyjątkowo efektowne, ponieważ pierścień rozciąga się na znaczną część nieba i na jego brzegach pojawiają się tzw. słońca poboczne.
Zjawisko halo najlepiej szukać tuż przed nadejściem deszczowych chmur. Nad zachodnią Polską mamy deszczowy front atmosferyczny, który powoli przesuwa się na wschód, i to właśnie tam halo jest najlepiej widoczne.
Jeśli planujecie obserwację tego zjawiska, to zachowajcie szczególną ostrożność, jak w przypadku wszystkich obserwacji związanych ze Słońcem. Pod żadnym pozorem nie wpatrujcie się bezpośrednio w naszą gwiazdę bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, ponieważ możecie trwale uszkodzić wzrok.
Źródło: TwojaPogoda.pl