Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tradycyjnie już swe osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przedstawią liczne instytucje rządowe i naukowe. Prezentują się także organizacje pozarządowe, które prowadzą różnego rodzaju akcje ekologiczne, programy i kampanie.
Z powodu pandemii koronawirusa nie odbędą się festyny i koncerty. Wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do świata wirtualnego, dlatego każdy z nas, nie wychodząc z domu, może wziąć w nich udział. Sprawdziliśmy, które są szczególnie warte uwagi.
Zdecydowanie warto wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Ministerstwo Klimatu. Wydarzenie rozpoczyna wykład „Zrozumieć globalne ocieplenie” prowadzony przez dr Mariusza Gogóla. Następnie swój wykład o Odnawialnych Źródłach Energii poprowadzi dr Tomasz Rożek, a za pośrednictwem specjalnego czatu można posłuchać odpowiedzi na pytania zadane ministrowi Michałowi Kurtyce oraz zaproszonym ekspertom... Weź udział w warsztatach
Zachęcamy także do podziwiania piękna naszego kraju. Byliśmy dla Was nad morzem, w górach, nad rzekami i jeziorami, o każdej porze roku, aby pokazać jak cudowne są polskie krajobrazy. Teraz możecie to zobaczyć na fantastycznych zdjęciach... Zobacz Polskę na zdjęciach
Kultowym wydarzeniem Dnia Ziemi dotychczas było sprzątanie śmieci z obszarów zielonych. W tym roku mogłoby to stanowić zagrożenie dla zbieraczy, więc postarajmy się chociaż nie śmiecić, jeśli spacerujemy po parkach czy lasach. Im mniej śmieci wyrzucimy, tym mniej będzie ich do zbierania. Chyba nikt nie chce, aby po zakończeniu się epidemii wszędzie wokół nas leżały tony odpadów.
Dzień Ziemi to świetny moment, aby zacząć segregować śmieci. Jeśli jeszcze tego nie robicie, to może od dzisiaj zaczniecie? Nic prostszego! Wystarczy, że plastikowe opakowania i butelki zaczniecie składować w jednym worku, szkło w drugim, papier w trzecim, a pozostałe odpady w czwartym.
Choć system segregowania odpadów wciąż pozostawia wiele do życzenia i może wywoływać kontrowersje, to jednak warto pamiętać o tym, że każdego roku do mórz i oceanów trafia aż 2,7 miliona ton plastikowych śmieci. Jest ich tak dużo, że morza wyrzucają je na plaże, a zwierzęta zaczynają się nimi żywić przypłacając to śmiercią.
Mimo, że o Błękitnej Planecie myślimy każdego dnia, warto dzisiaj zastanowić się nad nią szczególnie. Co możemy zrobić, aby nasza okolica była taka, jaką sobie wymarzymy, zielona i czysta. Kiedy epidemia minie, będziemy mogli nasz plan wdrożyć w życie.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w roku 1969. Z kolei pierwszy raz Dzień Ziemi obchodzony był 21 marca 1970 roku w San Francisco dzięki burmistrzowi miasta, Josephowi Alioto. Ideę poparł wówczas sekretarz generalny ONZ, U Thanta. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę tego wydarzenia.
Źródło: TwojaPogoda.pl