FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trwający 30 godzin zachód Słońca rozpoczął półroczną noc polarną na biegunie południowym [ZDJĘCIA]

Polarnicy, zamieszkujący stację polarną imienia Amundsena-Scotta, na pół roku pożegnali dzień polarny wyjątkowo długim zachodem Słońca, którym zachwycali się przez ponad dobę. Dlaczego?

30-godzinny zachód Słońca na biegunie południowym. Fot. Zeke Mills.
30-godzinny zachód Słońca na biegunie południowym. Fot. Zeke Mills.

Gdzie można podziwiać najdłuższy wschód i zachód Słońca? Oczywiście na dwóch biegunach. Ten południowy jest zamieszkiwany przez 42 polarników, którzy zimują na terenie amerykańskiej bazy polarnej imienia Amundsena-Scotta.

W ostatnich dniach naukowcy byli świadkami wzruszającego zjawiska. Podziwiali zachód Słońca, który trwał ponad dobę, a dokładnie aż 30 godzin! Słońce obiegało horyzont dookoła, z każdą godziną coraz niżej i niżej, aż całkowicie się za nim schowało na następne pół roku.

Tym samym rozpoczęła się długa noc polarna, która potrwa aż do ostatnich dni września, czyli do pierwszego dnia astronomicznej wiosny (u nas astronomicznej jesieni). Ostatni zachód Słońca był tym razem wyjątkowo piękny.

Promienie słoneczne załamywały się na sześciobocznych kryształkach lodowych, zawieszonych kilka kilometrów nad lodową pustynią, tworząc wokół Słońca barwny łuk zwany słonecznym halo. Po obu stronach naszej dziennej gwiazdy zaświeciły dwa dodatkowe słońca, tzw. słońca poboczne (pozorne).

Polarnicy są dobrze przygotowani na trudy nocy polarnej. Nie dość, że wokół bazy będą panować całkowite ciemności, to jeszcze często szaleć będą potężne zamiecie śnieżne, a temperatura będzie spadać nawet do minus 60 stopni.

Zapasy na następne pół roku, w trakcie których baza będzie odcięta od świata, są przygotowane. Polarnicy umieścili na Twitterze dowcipne zdjęcie, na którym widoczne są rolki papieru toaletowego, zgromadzone na wiele miesięcy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news