Najpierw miejscami na północy i północnym wschodzie kraju, a teraz także na wschodzie, w centrum i na południu spadł śnieg, zmieniając widoki na typowo zimowe, mimo, że mamy przecież pierwsze dni astronomicznej wiosny.
Obecnie najbardziej zaśnieżonymi regionami są Kaszuby oraz Wyżyna Śląska. W tym pierwszych miejscu, na morenowych wzgórzach, spadło nawet 5 cm białego puchu. Na Górnym Śląsku w niedzielę (22.03) o poranku przeszły zawieje śnieżne. Miejscami zabieliło się.
Bardzo ciekawie prezentuje się poranne zdjęcie satelitarne Polski, na którym widoczny jest wąski śnieżny pas ciągnący się od Warmii i Mazur przez zachodnie Mazowsze i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk. Śnieżna ścieżka biegnie na dystansie ponad 400 kilometrów i ma do 50 kilometrów szerokości. Widoczny jest też śnieg, który spadł na Kaszubach i Żuławach.
Utworzyły ją w nocy chmury konwekcyjne, które przemieszczały się od Mazur ku Górnemu Śląskowi niosąc chwilami dość obfite opady śniegu. Za dnia, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera, śnieg w znacznej mierze lub w całości roztopi się.
"W MARCU JAK W GARNCU" - to jedyne przysłowie, które sprawdza się niemal co roku :) Przez część Górnego Śląska...
Opublikowany przez Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski Niedziela, 22 marca 2020
Śniegu przybyło ostatniej doby także w górach, zwłaszcza w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu grubość białej kołderki zwiększyła się z 145 do 150 cm, a więc o 5 cm. Temperatura spadła natomiast aż do minus 17 stopni.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.