Susze coraz częściej dają się nam we znaki skutkując ograniczeniami w dostępie do wody pitnej oraz przerwach w dostawach prądu. Aby poradzić sobie z tym problemem musimy zacząć działać już na szczeblu lokalnym, a tak naprawdę zacząć od siebie i swojego gospodarstwa domowego.
O skali niepotrzebnego zużycia mogą świadczyć liczby przedstawione przez ONZ. Przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych codziennie zużywa aż 500 litrów wody, w Polsce jest to 150 litrów, zaś w najbiedniejszym kraju świata, czyli w Mozambiku, tylko 10 litrów.
Według Światowej Organizacji Zdrowia każdy człowiek powinien mieć dostęp przynajmniej do 20 litrów wody dziennie. Mniej wody pobiera do prania zmywarka. Jednocześnie używając zmywarkę tracimy ponad 4-krotnie mniej wody niż podczas ręcznego mycia naczyń.
Podobnie jest w przypadku pralki, która zużywa nawet do 4 razy mniej wody niż potrzeba do prania ręcznego. Polacy coraz częściej decydują się na kupno kabiny prysznicowej w której do kąpieli potrzeba nam tylko 100 litrów wody w porównaniu z wanną, gdzie zużywamy jej 150 litrów.
Każdego dnia zaledwie 2-3 litry wody spożywamy, natomiast aż 50 razy więcej wody tracimy do innych czynności. Powyższa grafika powinna nam uświadomić wagę problemu i zachęcić do stałego oszczędzania wody, bo to się nam opłaca.
Problem braku wody coraz poważniejszy
W chwili obecnej na świecie aż 1,1 miliarda ludzi nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej a 2,4 miliarda ludzi nie ma zapewnionej z tego powodu dostatecznej higieny osobistej nawet w najmniejszym stopniu.
W samej Europie swobodnego dostępu do wody nie ma 41 milionów osób, głównie na Bałkanach i w Rosji. Jak wynika z najnowszych badań z powodu braku czystej wody corocznie giną 3 miliony ludzi w najróżniejszych zakątkach świata, w tym aż 5 tysięcy dzieci w ciągu każdej doby.
Umożliwianie ludzkości stałego dostępu do wody powinno się stać głównym celem tego tysiąclecia. W obliczu dramatycznych susz jakie nawiedzają wiele krajów świata, warto zadbać, aby życiodajny napój nie był marnowany.
Źródło: TwojaPogoda.pl