FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak gorąco w Australii jeszcze nie było. W większości miast odnotowano powyżej 40 stopni w cieniu

W Australii odnotowano właśnie kolejny niechlubny rekord temperatury. Nigdy wcześniej nie było tak upalnie. Sytuację pogarsza susza, a także pożary buszu, które sprawiają, że powietrze jest zanieczyszczone niebezpiecznym pyłem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

40,9 stopnia to nowy rekord średniej maksymalnej temperatury powietrza, którą we wtorek (17.12) zmierzono w Australii. Meteorolodzy uzyskali tę wartość wyciągając średnią temperaturę w najcieplejszym momencie dnia na wszystkich stacjach meteorologicznych rozsianych po kontynencie.

Dotychczasowy rekord sprzed zaledwie 6 lat, a dokładniej z 7 stycznia 2013 roku, wynosił 40,3 stopnia. Nikt nie ma wątpliwości, że w przyszłości zostanie on pobity jeszcze nie jeden raz, ponieważ klimat w krainie kangurów błyskawicznie się ociepla.

Nie odnotowano jeszcze nowego rekordu temperatury maksymalnej dla całego kontynentu. Ten wynosi 50,7 stopnia i zmierzono go w miejscowości Oodnadatta w styczniu 1960 roku. Obecnie najwyższe temperatury dochodzą do 47 stopni w cieniu, a więc są bliskie rekordu.

Średnia temperatura przekraczająca 40 stopni w cieniu w większości miejscowości to dowód na to, jak skrajne warunki atmosferyczne panują w Australii tego lata. Fali upałów towarzyszą pożary buszu, które produkują olbrzymie ilości dymu. Ten paraliżuje życie wielu mieszkańców, także największych miast. Służby alarmowe interweniują znacznie częściej niż zwykle.

Od października w pożarach zginęło 6 osób, wiele zostało ciężko poparzonych. Ogień strawił ponad 700 budynków, zmuszając do natychmiastowej ewakuacji tysiące ludzi. Wiele z nich straciło nie tylko dach nad głową, lecz również dobytek życia.

Sezon pożarowy w Australii dopiero się rozpoczyna, a jego apogeum spodziewane jest, jak corocznie, na przełomie lata i jesieni, po kilkumiesięcznej suszy i falach upałów. Wszyscy mają nadzieję, że nie okaże się tragiczniejszy niż w poprzednich latach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / BOM.

prognoza polsat news