Europejski Bank Inwestycyjny, który jest instytucją finansową Unii Europejskiej, zlecił wśród Europejczyków sondaż dotyczący globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Wyniki okazały się zaskakujące, szczególnie wśród Polaków.
Dlaczego? Ponieważ aż 40 procent z nas nie uważa, aby zmiany klimatu stanowiły zagrożenie dla ludzkości. Dla porównania średnia europejska jest o połowę niższa. Różnice pojawiły się też w poszczególnych przedziałach wiekowych.
Zaledwie 34 procent młodszych respondentów w wieku od 18 do 34 lat jest zdania, że zmiany klimatyczne stanowią dla nas niebezpieczeństwo, natomiast w starszej grupie wiekowej, 35-54 lata, odsetek ten wzrasta do 48 procent.
W większości krajów Unii Europejskiej jest dokładnie na odwrót. Ci starsi respondenci są mniej świadomi zagrożenia niż ci młodsi. Może to wynikać z różnic w edukacji, ale również w sposobie odbierania tych zmian.
Osoby starsze globalne ocieplenie kojarzą na ogół z coraz częstszymi i intensywniejszymi falami letnich upałów, które są dla nich uciążliwe. Z kolei osobom młodszym upały nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie, chcą, aby zdarzały się one coraz częściej, więc nie odbierają ich jako realne zagrożenie.
W Unii Europejskiej zaniepokojenie zmianami klimatycznymi przejawia aż 78 procent respondentów, zaś 59 procent z nich jest przekonanych, że stanowi to dla nas poważne zagrożenie. W przypadku mieszkańców innych kontynentów zaniepokojenie jest dużo mniejsze.
Przykładowo obawy przed zmianami klimatu wyraża 65 procent Chińczyków i 63 procent Amerykanów. Podobne różnice obserwowane są w przypadku obaw o swoje finanse w obliczu ocieplania się klimatu.
55 procent Europejczyków sądzi, że zmiany klimatu odbiją się na ich portfelach. W przypadku Amerykanów odsetek ten wynosi 45 procent, a wśród Chińczyków 40 procent.
Amerykanie są też największymi optymistami, jeśli chodzi o pozytywne oblicze zmian klimatycznych. 26 procent z nich uważa, że w związku z tym przybędzie miejsc pracy i pozytywnie wpłynie to na gospodarkę. Podobnie uważa 21 procent Europejczyków i tylko 11 procent Chińczyków.
Okazuje się więc, że postrzeganie globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych jest zróżnicowane. Dla jednych jest ono poważnym zagrożeniem, a dla innych mieszkańców naszej planety dużo mniejszym. Wynika to nie tylko z edukacji, ale również z panującego klimatu, który w wielu krajach nie jest jeszcze na tyle ciepły, aby okazał się niesprzyjający.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Europejski Bank Inwestycyjny.