O deszczu nie chcą już słyszeć mieszkańcy i wszyscy ci, którzy złotą jesień spędzają na północy kraju. Od początku miesiąca padało tam bardzo często i intensywnie. Nad Bałtykiem sumy opadów przekraczają 100 mm, a to oznacza, że przekraczają październikową normę przeszło 3-krotnie.
Przykładowo w Łebie, jak zaczęło padać 27 września, to skończyło dopiero 14 października. Przez ten czas deszcz pojawiał się dzień w dzień. Zdarzało się, że w jedną dobę potrafiło spaść ponad 30 mm deszczu, a więc tyle, ile normalnie powinno przez cały miesiąc.
Bardzo mokro było też na południowym wschodzie, zwłaszcza w Bieszczadach, gdzie już w pierwszych dniach października spadło powyżej 50 mm deszczu. Lokalne rzeki wezbrały, ale na szczęście ich poziom był po okresie suszy bardzo niski, więc nie doszło do podtopień.
Na pozostałym obszarze sumy opadów jeśli przekraczają normę, to tylko nieznacznie. najbardziej sucho jest na południowym zachodzie. Tam średnia suma opadów sięga około 25 mm, a więc poniżej normy, co oznacza, że październik może się tam zapisać sucho.
Prognozy wskazują, że do końca miesiąca, jeśli popada, to tylko lokalnie i bardzo słabo. Suma opadów nie przekroczy 0,5 mm. Powyżej 1 mm deszczu spadnie najwcześniej na przełomie tego i przyszłego tygodnia na krańcach północnych i południowych.
Jeśli długoterminowe prognozy się sprawdzą, to na solidniejsze opady poczekamy przynajmniej do pierwszych dni listopada. Rozpadać się ma wówczas przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Najbardziej sucho będzie zaś na północnym wschodzie.
Deszcz o tej porze roku nie jest zjawiskiem pożądanym dla większości z nas. Czekają na niego rolnicy, ponieważ uprawy przed nadejściem zimy muszą być dostatecznie nawodnione. Jednak według danych IUNG susza zakończyła się i nie powinna już mieć znaczącego wpływu na wegetację upraw.
Brak opadów do końca miesiąca nie oznacza jednak, że będzie nam towarzyszyć babie lato. Jak już informowaliśmy, często będzie się chmurzyć, będzie też mglisto, ale na szczęście na większe rozpogodzenia też możemy liczyć.
Źródło: TwojaPogoda.pl