FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady. Zobacz, jak piękna jest tam jesień

A gdyby tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady? Czemu nie! Jesień to najpiękniejsza pora roku na spędzenia chociażby kilku dni w najdzikszych górach w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze zdjęcia Was zachęcą, aby oderwać się od szarej rzeczywistości.

Widok na Połoninę Caryńską w Bieszczadach. Fot. TwojaPogoda.pl
Widok na Połoninę Caryńską w Bieszczadach. Fot. TwojaPogoda.pl

Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Spośród wszystkich polskich gór wyróżniają się najbardziej rozległymi połoninami, czyli zbiorowiskami muraw alpejskich i subalpejskich. W samym sercu Bieszczadów krajobrazy przypominają zupełnie inny kontynent.

Możemy się poczuć, jakby nie obowiązywał nas czas, poza wszelką cywilizacją. Gdy w samym sercu tej cudownej krainy znajdziemy się jesienią, nie będziemy w stanie nacieszyć się całą feerią barw. Zobaczcie cząstkę tej krainy na naszych zdjęciach.

Połonina Caryńska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów przybywających w Bieszczady. Wznosi się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Z każdego z jej czterech szczytów rozciąga się zapierający dech widok na Połoninę Wetlińską, Wielką Rawkę, Tarnicę i Halicz.

Wśród największych atrakcji Bieszczadów znajduje się też Połonina Wetlińska. Turystów przyciągają zbiorowiska muraw alpejskich i subalpejskich, które smagane są silnym wiatrem. O każdej porze roku połonina wygląda inaczej. Latem krajobrazy mienią się zielenią, jesienią czerwienią, a zimą są białe.

Z Połoniny Wetlińskiej rozciąga się przepiękna panorama na niemal całe Bieszczady. W tle dostrzec można ciągnące się po szlakach grupy turystów, wyglądających jak mrówki. Na szczycie połoniny, tuż pod Hasiakową Skałą, znajduje się „Chatka Puchatka”, najwyżej położone bieszczadzkie schronisko.

Nie można też nie zdobyć Tarnicy, która jest najwyższym szczytem polskich Bieszczad, wnoszącym się na wysokość 1346 metrów. Aby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać przepiękne połoniny okalające Szeroki Wierch, z których rozciąga się widok nie tylko na grzbiety górskie, lecz także na maleńkie miasteczka. Aż trudno uwierzyć, że pokonało się taki kawał drogi.

Połoniny, których głównym elementem krajobrazu są murawy, często są smagane silnym wiatrem. W najbardziej wietrzne dni ciężko jest dostać się na zupełnie wolną od drzew Tarnicę, ponieważ podmuchy osiągają tam nawet 100 kilometrów na godzinę. Na szczycie znajduje się żelazny krzyż, który ma upamiętniać pobyt Karola Wojtyły w dniu 5 sierpnia 1953 roku.

Teraz, kiedy już wiecie, gdzie jechać i czego nie przeoczyć, na co jeszcze czekacie? Pakujcie się i w drogę!

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news