W nocy z wtorku na środę (17/18.09) chłodny front atmosferyczny dotarł nad Karpaty. Między godziną 23:00 a 0:00 temperatura w wysokich partiach Tatr spadła poniżej zera. Śnieg niesiony przez porywy wiatru osiągające niemal 95 km/h, powoli zabielał szczyty. Do poranka na Kasprowym Wierchu leżał już 1 cm świeżego białego puchu.
To pierwszy śnieg w najwyższych polskich górach w tym sezonie. Ostatnio widziano go tam w połowie czerwca. W ostatnich dniach pierwszy raz pojawił się także mróz. W środę (18.09) o poranku temperatura spadła do minus 5 stopni, dlatego śnieg się nie roztopił.
Jednak w ciągu dnia temperatura wzrośnie do około minus 2 stopni i niewykluczone, że się przynajmniej przejaśni. W kolejnych dniach nadal możliwe są przelotne opady śniegu przy temperaturze przez całą dobę oscylującą nieznacznie poniżej zera.
Odwilż nadejdzie podczas weekendu (21-22.09). Wtedy zrobi się nie tylko słonecznie, ale też nawet do niemal 10 stopni. Wiatr zdecydowanie osłabnie i przestanie stanowić zagrożenie. Warunki turystyczne tym samym poprawią się.
Póki co są jednak niekorzystne. Jak informuje w porannym komunikacie TPN, w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.
Dodatkowym utrudnieniem jest wiejący wiatr. Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W miejscach powyżej 1800 m.n.p.m występują oblodzenia i świeży śnieg. Ratownicy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozwagi.
Szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy i w dolnych partiach Doliny Starorobociańskiej.
Utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy w rejonie: drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej, u wylotu Doliny Białego (umocnienie brzegu potoku przy moście) z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie, przy szlaku zejściowym w Dolinie Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, oraz w rejonie Nosala.
W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i w tych miejscach mogą również występować nieznaczne utrudnienia. TPN zaleca stosować się do poleceń osób prowadzących prace.
Źródło: TwojaPogoda.pl / TPN.