FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ulewy na północy Polski. Nad Bałtykiem w dobę spadła większość miesięcznej normy deszczu

Początek lipca nad Bałtykiem jest wyjątkowo mokry, wietrzny i zimny. Pada niemal codziennie, w dodatku miejscami odnotowano już większą część miesięcznej normy deszczu. Niebawem rozpada się także na Mazurach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bałtyckie plaże to obecnie nie tylko najzimniejsze, ale też najbardziej mokre miejsce na polskich nizinach. Najmniej deszczu spadło w zachodniej części wybrzeża, a najwięcej we wschodnich regionach. W Łebie w czwartkowe (4.07) popołudnie, wieczór i noc spadło 50 mm deszczu, z czego 16 mm w ciągu tylko jednej godziny.

Dla porównania norma opadów dla całego lipca wynosi 60 mm. To oznacza, że pada zbyt często i za dużo. W Lęborku spadło 47 mm deszczu, w Ustce 26 mm, a w Helu i Koszalinie 18-19 mm. Niestety, dla plażowiczów, pogoda się nie poprawi. W ten weekend (6-7.07) plaże nadal będą najbardziej wilgotnym miejscem w naszym kraju, ponieważ spadnie tam nawet powyżej 10 mm deszczu.

Jednak do połowy przyszłego tygodnia większych opadów spodziewamy się, zgodnie z prognozami z poprzedniego artykułu, niemal w całej północnej Polsce, a w szczególności nad Zatoką Gdańską, na Warmii i Mazurach, gdzie spadnie w kilkadziesiąt godzin od 15 do ponad 30 mm deszczu.

Nieco mniej deszczu spodziewamy się miejscami na Podlasiu, Mazowszu i Kujawach, gdzie sumy opadów mogą dochodzić do 10-20 mm. Najbardziej sucho nadal będzie na południu kraju, a zwłaszcza na Śląsku. Tam w perspektywie następnego tygodnia odnotujemy poniżej 5 mm deszczu, a miejscami nie spadnie kropla wody.

Sumy opadów (w milimetrach) prognozowane do połowy przyszłego tygodnia. Fot. wxcharts.com

Od połowy miesiąca zacznie się ocieplać, a co za tym idzie, wzrosną sumy opadów. Spodziewamy się zarówno deszczy pochodzenia burzowego, jak i tych jednostajnych. Szczególnie dużo deszczówki może spaść na wschodzie dzielnice. Nadal największy niedostatek opadów obejmować będzie regiony zachodnie i południowo-zachodnie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news