Liczymy, że podczas naszego urlopu pogoda będzie sprzyjać. Jednak sezon letni trwa niemal 3 miesiące, a przecież niemożliwym jest, aby nieustannie było słonecznie i ciepło. Ktoś będzie mieć wypoczynek zmarnowany przez aurę. Pytanie brzmi, komu się to tym razem przytrafi.
Współczesna technika nie pozwala nam jeszcze przewidzieć z dużą dokładnością aury każdego dnia rozpoczynającego się lata, bo jest to swoiste wróżenie z fusów, jednak możemy prognozować ogólny trend pogodowy, który sporo nam powie o tym, co nas czeka.
Żadna z prognoz modeli komputerowych nie jest bardzo zła, a to już powód do zadowolenia. Jest i łyżka dziegciu, ponieważ wakacje nie będą tak gorące, suche i słoneczne, jak przed rokiem, w dodatku jeden z letnich miesięcy będzie dużo chłodniejszy od pozostałych. Który?
Pogoda na czerwiec
To właśnie czerwiec będzie najgorętszym miesiącem tegorocznego lata. Wszyscy ci, którzy mają już dość wypoczywania nad morzem, w górach czy nad jeziorami pośród tłumów, powinni wybrać się na urlop w najbliższych kilku tygodniach.
Pogoda będzie dopisywać, jak rzadko kiedy o tej porze roku. Spodziewamy się wielu gorących, a miejscami także upalnych dni. Będzie też słonecznie, na większym obszarze kraju sucho. Wśród najmniej deszczowych regionów znajdą się bałtyckie plaże i mazurskie jeziora.
Większych opadów spodziewamy się na południu i południowym wschodzie, a więc tam, gdzie najmocniej padało w ostatnich tygodniach. Jeśli wybieracie się w góry, to pogoda może Wam krzyżować plany zsyłając deszcze i burze.
Pogoda na lipiec
Lipiec też nie będzie chłodny, wręcz przeciwnie. Jednak anomalie temperatury będą już mniejsze niż w czerwcu. Mimo to będzie to miesiąc bardzo udany pod względem aury. Będzie nie tylko bardzo ciepło, ale też słonecznie.
A co z opadami? W dalszym ciągu ich sumy będą oscylować poniżej normy wieloletniej, a to jednoznaczne zagrożenie pogłębianiem się suszy, zwłaszcza w północnej i zachodniej części kraju. Dla rolników to dramat, jednak dla urlopowiczów już prawdziwe zbawienie. Padać będzie rzadko, głównie podczas burz związanych z wędrówkami chłodnych frontów atmosferycznych.
Opady pochodzenia burzowego będą intensywne, ale przelotne, więc nie poprawią sytuacji na polach uprawnych. W dodatku będziemy mieć spore zróżnicowanie w sumach opadów. W jednych regionach popada więcej, a w innych mniej. Zdarzy się, że w jednej miejscowości przejdzie ulewa, a w innej, nawet sąsiedniej, może nie spaść kropla deszczu.
Podobnie, jak w czerwcu, największych sum opadów spodziewamy się w regionach południowych i południowo-wschodnich. Tam nadal mogą się pojawiać podtopienia. Wypoczywający w górach muszą się liczyć z częstymi burzami, jednak o tej porze roku to nic nadzwyczajnego.
Kontynuacja suszy i pogodnego nieba zapewni też podwyższone usłonecznienie, a także większy niż zazwyczaj dopływ promieniowania słonecznego (również ultrafioletowego) do powierzchni ziemi. Opalać będziemy się szybciej, co nie będzie w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Pamiętajcie więc o olejkach UV.
Pogoda na sierpień
Sierpień zapowiada się na najchłodniejszy miesiąc wakacji. Pogoda będzie kaprysić. Nie dość, że temperatury będą oscylować poniżej normy z wielolecia, to jeszcze będzie często padać, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.
Nawet nie mamy co liczyć na równie gorący sierpień, jak przed rokiem, który znalazł się w pierwszej piątce najcieplejszych. Niewykluczone, że będzie najchłodniejszym od 5 lat, a może nawet od kilkunastu lat. Oczywiście mamy wciąż nadzieję, że tak nie będzie.
Szczegółowe prognozy na poszczególnie dni tego lata znajdziecie w naszej aktualizowanej na bieżąco prognozie 16-dniowej dla każdej miejscowości w Polsce. Z kolei trendy pogodowe na następne 2 tygodnie zamieszczać będziemy, jak zwykle w sobotnie przedpołudnia. Zapraszamy do ich śledzenia!
Źródło: TwojaPogoda.pl