Od kilku dni cieszymy się wyjątkowo słoneczną aurą, która w ostatnich tygodniach nie była częstym zjawiskiem. Tym bardziej jest ona przyjemna i mogłaby się nie kończyć. Niestety, tak to już jest, że im dłużej nie pada, tym większe ryzyko, że zaraz zacznie.
Ostatni deszcz spadł na nas dokładnie przed tygodniem, w czwartek (28.03). Na pierwsze kwietniowe opady nie będziemy musieli czekać zbyt długo, bo szare chmury już ku nam zmierzają. Przyniesie je układ niskiego ciśnienia, który znajduje się w rejonie Alp.
Zanim jednak on dotrze, przelotne deszcze spadną z chmur, które wytworzą się bezpośrednio nad Polską. Tak stanie się już w nocy z czwartku na piątek (4/5.04), gdy przelotnie popadać może miejscami na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce.
Większe opady nadejdą w piątkowy (5.04) wieczór nad Śląsk. W nocy z piątku na sobotę (5/6.04) rozpada się już niemal w całej południowej i południowo-zachodniej części kraju. To będzie zapowiedź mokrego końca tygodnia.
W sobotę (6.04) deszczowo będzie przede wszystkim w dzielnicach południowych, gdzie opady będą miały charakter ciągły oraz umiarkowane natężenie. W województwie śląskim i małopolskim może spaść powyżej 10 mm deszczu, a wysoko w górach powyżej 30 mm, zarówno deszczu, jak i śniegu.
W nocy z soboty na niedzielę (6/7.04) padać będzie na wschodzie, zachodzie i północnym zachodzie. W niedzielę (7.04) parasole przydadzą się z kolei miejscami na krańcach zachodnich, wschodnich i południowych. Poza Pomorzem, nie będą to duże deszcze, a jedynie przelotne.
Do końca tygodnia opadów nie spodziewamy się tylko miejscami na północy kraju, a więc na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie. Na pozostałym obszarze spadnie przeważnie od 1 do 3 mm wody, a na południu, południowym wschodzie i północnym zachodzie od 5 do 15 mm, przy czym w górach powyżej 20 mm.
W perspektywie następnych 2 tygodni najczęściej padać będzie w dzielnicach południowych i wschodnich. Spaść tam może w sumie od 15 do 30 mm deszczu, a lokalnie nawet powyżej 50 mm, głównie na wyżej położonych terenach. Najrzadziej i najmniej padać będzie w głębi kraju, gdzie suma opadów nie powinna przekraczać 15 mm.
Źródło: TwojaPogoda.pl