Gmina Kościelisko kolejny rok z rzędu poszukuje wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie krokusów przed najazdem turystów. Cepry podczas robienia sobie selfie z tymi pięknymi, ale kruchymi kwiatkami, często je niszczą.
Tymczasem z każdym sezonem turystów przybywa. Aby każdy mógł się zachwycić tym spektaklem przyrody konieczna jest ochrona kwiatków. Właśnie dlatego zrodziła się akcja Hokus-Krokus. Ma ona na celu nie tylko dbanie, aby krokusy miały się jak najlepiej, ale także edukację, jak ich nie zniszczyć.
Fenomen kwitnienia krokusów stanowi jeden z wiosennych symboli Tatr. To zjawisko przyrodnicze przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze miłośników natury i pięknych widoków. Naszą odpowiedzią na to zainteresowanie jest akcja Hokus-Krokus. Zależy nam na ochronie samych krokusów, propagowaniu świadomej turystyki, edukacji, leży nam też na sercu komfort odwiedzających" - informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Aby zostać wolontariuszem wystarczy skontaktować się z Tatrzańskim Parkiem Narodowym lub z Lokalną Organizacją Turystyczną Gminy Kościelisko, Centrum Informacji Turystycznej.
Krokusy, które są pod ochroną, można spotkać nie tylko na zdecydowanie najchętniej odwiedzanej przez turystów Polanie Chochołowskiej, ale również w innych miejscach podnóży Tatr. Aby je znaleźć, wystarczy tylko przejrzeć specjalną mapkę... Zobacz, gdzie rosną krokusy >>>
Te wskazówki przydadzą się każdemu turyście:
1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.
3. Nie siadaj i nie kładź się w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia.
5. Nie parkuj na krokusach.
6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!
Źródło: TwojaPogoda.pl / TPN / hokuskrokus.pl