W sobotę (23.02) barometry pokazują wręcz astronomiczne wysokie ciśnienie, jakie widzimy niezwykle rzadko. To sprawka gigantycznego wyżu, który obejmuje niemal całą Europę, a dotarł do nas znad Skandynawii. Wkroczył nad Pomorze, przemknął nad Kujawami i Wielkopolską, a obecnie dotarł nad Śląsk.
Nad naszym krajem ciśnienie w jego centrum wzrosło do 1048 hPa, tym samym osiągając w zachodnich i południowych województwach najwyższą wartość od stycznia 2006 roku, czyli aż od 13 lat! Wśród większych miast tak wysokie ciśnienie wskazują barometry w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i Katowicach.
Na pozostałym obszarze kraju ciśnienie też jest skrajnie wysokie, bo osiąga co najmniej 1046 hPa, co widoczne jest na poniższej mapie. W najbliższych godzinach wyż zacznie słabnąć, a to oznacza, że ciśnienie zacznie spadać, i to dość szybko, bo za dobę będzie niższe średnio o 10 hPa.
To jednak nie będzie koniec jego spadku. Obniżać będzie się aż do nocy z poniedziałku na wtorek (25/26.02). Do tego czasu spadnie w sumie aż o 20-25 hPa. To niestety niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jednak już wysokie ciśnienie jest niebezpieczne.
Zwiększa bowiem napływ krwi do serca, u osób starszych i schorowanych podnosząc ryzyko udaru mózgu, co może się skończyć śmiercią. Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regeneruje ono uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.
Rekordowo wysokie ciśnienie
Niemal rekordowe wartości ciśnienia mieliśmy w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku podczas fali syberyjskich mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.
W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.
Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.
Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.
Źródło: TwojaPogoda.pl