Przywykliśmy się w Święta pogoda bardziej przypomina jesień niż prawdziwą zimę. Brak śniegu za oknem to już niemal norma, dlatego coraz większa rzesza z nas spędza Wigilię i Boże Narodzenie w górach, gdzie na brak śniegu raczej nie można narzekać.
Widmo nadciągającej odwilży sprawia jednak, że pytacie nas, czy jest nadzieja, iż do Świąt biały puch nie zdoła się roztopić. Na szczęście prognozy są uspokajające. Po pierwsze ocieplenie nie będzie aż tak silne, jak wcześniej się wydawało, a po drugie w górach zawsze jest najzimniej, więc odwilż jest najsłabsza.
Weekend (22-23.12) na terenach podgórskich przyniesie ocieplenie. Temperatura sięgnie przeważnie od 3 do 5 stopni, choć lokalnie za sprawą halnego może być jeszcze cieplej. Śnieg, którego jest przeważnie około 10 cm, będzie się roztapiać.
Ale nie martwcie się, w sam raz na Wigilię (24.12) nadejdzie ochłodzenie i prawie wszędzie na terenach górzystych spodziewamy się opadów śniegu. Chwilami może prószyć obficie, a krajobrazy błyskawicznie będą się zabielać.
Choć wszyscy spędzający Święta w górach liczą na duże ilości śniegu, to jednak mamy nadzieję, że śnieżyce nie sparaliżują ruchu drogowego, a tym samym przyniosą więcej szkód niż pożytku dla tych, którzy przyjadą na Święta w ostatniej chwili.
Zobacz 16-dniową pogodę dla Zakopanego >>>
Sypać będzie też przez całe Boże Narodzenie (25-26.12) przy temperaturze nieznacznie poniżej zera. To wystarczy, aby biały puch utrzymywał się i malował prawdziwie zimowe, świąteczne krajobrazy. Wysoko w górach zima rozkręci się na dobre. W Tatrach czy Karkonoszach będzie leżeć od 30 do 50 cm śniegu.
Zobacz 16-dniową pogodę dla Karpacza >>>
Właściciele ośrodków narciarskich będą mogli bez obaw przed odwilżą uruchomić armatki śnieżne i dośnieżać stoki sztucznym puchem, poprawiając warunki narciarskie. Niskie temperatury będą konserwować śnieg ku uciesze amatorów białego szaleństwa.
Ze wstępnych prognoz wynika, że również Sylwester i Nowy Rok minie w górach pod znakiem zimowej pogody. Warto jednak na bieżąco śledzić aktualizacje danych, aby pogoda nie spłatała figla.
Źródło: TwojaPogoda.pl