FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Włochy to ciepły kraj? A jednak nie do końca, bo temperatura spadła tam do minus 50 stopni

Włochy zaliczane są do ciepłych krajów, gdzie warto spędzić zimę, gdy u nas panują siarczyste mrozy i leży mnóstwo śniegu. Jednak, są tam miejsca, gdzie temperatura spada do wartości znanych z Syberii. Jak to możliwe?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kotły górskie znane są jako wyjątkowo zimne miejsca, gdzie temperatura w najmroźniejsze zimowe poranki potrafi być nawet o 20 stopni niższa od tej notowanej w tym samym czasie na szczytach czy w dolinach.

Tak też jest we Włoszech, które choć słyną z bardzo łagodnego klimatu, to jednak posiadają też najwyższe góry w całej Europie, gdzie klimat jest o wiele surowszy niż w środkowych czy południowych regionach włoskiego buta.

Klimatologom znane są te najmroźniejsze górskie zagłębienia, gdzie w zimowe noce przy bezchmurnym niebie temperatura obniża się jak szalona. To skutek intensywnego promieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną podczas inwersji osiadania.

Pale San Martino we Włoszech w porze letniej. Fot. Max Pixel.

Jednym z takich miejsc jest kocioł Pale San Martino znajdujący się na wysokości 2614 metrów n.p.m., gdzie w nocy z 14 na 15 lutego 2018 roku temperatura spadła aż do minus 49,4 stopnia. W ciągu zaledwie 4 godzin ochłodziło się o ponad 30 stopni.

Spadek temperatury miał miejsce przy nagłym rozpogodzeniu się nieba. Ciepło zgromadzone podczas słonecznego dnia, zaczęło parować niczym garnek, z którego ściągamy pokrywkę. Tuż po odnotowaniu najniższej wartości, co miało miejsce około godziny 23:36, nastąpił gwałtowny wzrost temperatury.

Pale San Martino we Włoszech w porze zimowej. Fot. doline.meteotriveneto.it

Tym razem niebo zachmurzyło się, co poskutkowało ociepleniem o prawie 20 stopi w ciągu zaledwie 15 minut! W tym samym czasie na sąsiednich automatycznych stacjach meteorologicznych mróz był o połowę lżejszy, nie większy niż minus 25 stopni.

Do historycznego rekordu najniższej temperatury kiedykolwiek zmierzonej we Włoszech pozostało zaledwie 0,2 stopnia. Rekord padł 10 lutego 2013 roku w tym samym miejscu. To sprawia, że kocioł Pale San Martino dał Włochom czwarte miejsce na liście najniższych temperatur odnotowanych w krajach Europy.

Pale San Martino we Włoszech w porze zimowej. Fot. doline.meteotriveneto.it

Zimniej było tylko w krajach skandynawskich i w europejskiej części Rosji. W Norwegii w 1886 roku temperatura spadła do minus 51,4 stopnia. Z kolei w Finlandii w 1999 roku odnotowano 51,5 stopnia poniżej zera. W Szwecji temperatura spadła w 1966 roku obniżyła się do minus 52,6 stopnia. Europejski rekord mrozu należy zaś do Rosji, gdzie w 1978 roku, podczas słynnej zimy stulecia, zmierzono minus 58,1 stopnia.

W Polsce okołogórskie rekordy mrozu są bardzo podobne. W lutym 1929 roku na Podbeskidziu i Podhalu temperatura spadła, co zostało potwierdzone oficjalnie uznanymi pomiarami, do minus 40 stopni, ale miejscami, poza stacjami, o czym świadczą zapiski przyrodników, mogło być nawet 50 stopni mrozu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO / Meteotriveneto.

prognoza polsat news