W czeskiej miejscowości Decin, tuż przy granicy z Niemcami, najniższy od niemal 100 lat poziom Łaby ujawnił tzw. kamienie głodowe, nazywane z niemieckiego "hungerstein". Miały one ostrzegać przed klęskami głodu.
Najstarsze na nich daty pochodzą z 1616 roku. Na jednym z największych głazów zamieszczono złowieszczy napis: "Gdy mnie zobaczysz, płacz". Za każdy razem, gdy kamienie były widoczne, mieszkańcy musieli się szykować na susze, które pozbawiały ich żywności i wody pitnej.
Dawniej niski poziom rzek był katastrofalny w skutkach. Dzisiaj nawet wielomiesięczna susza nie jest w stanie poczynić aż takich szkód. Tegoroczna susza w Niemczech kosztowała już ponad miliard euro, zaś w Polsce przeszło miliard złotych.
Kamienie stały się atrakcją turystyczną, z którą lokalni mieszkańcy, jak i przybysze z innych regionów Czech i Niemiec, robią sobie zdjęcia na pamiątkę. Następnym razem głazy mogą się bowiem ujawnić dopiero za dziesiątki lub nawet setki lat.
Susze nie należą w środkowej części Europy do rzadkich zjawisk, jednak obecna jest nadzwyczajna. Na kamieniach z Decin wyryto kilka dat, poza 1616 rokiem, także 1716, 1790, 1842, 1868, 1876 i ostatni 1921. 97 lat temu suszy też towarzyszyły upały. To właśnie wtedy w Prószkowie k. Opola odnotowano 40,2 stopnia, najwyższą jak dotąd temperaturę w granicach dzisiejszej Polski.
Kilka tygodni temu, również w Łabie, odnaleziono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Były to głównie granaty, miny i inne materiały wybuchowe. Większość z nich udało się zebrać i zdetonować. Okazało się, że wciąż działały.
Nie wiemy czy susza, która rozpoczęła się w kwietniu, to jedynie epizodyczne zjawisko, czy też pozostanie z nami dłużej. Na tle historii zdarzały się okresy z niedoborami opadów, które potrafiły trwać nawet kilka lat. Nie oznacza to, że w ogóle nie padało, deszcze pojawiały się, ale dużo rzadziej i były dużo mniejsze niż zwykle.
Naukowcy ostrzegają, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi okresy bardzo suche, najczęściej połączone z wyjątkowo wysokimi temperaturami, będą zdarzać się częściej niż kiedykolwiek wcześniej.
To może oznaczać problemy z żeglugą rzeczną, przerwy w dostawach wody do naszych kranów, restrykcje w zużywaniu wody do codziennej higieny, prac domowych, podlewania ogródków, mycia samochodów i napełniania basenów. Kamienie głodu właśnie przed tym zagrożeniem nas ostrzegają.
Źródło: TwojaPogoda.pl / CT24.