FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Góry na Plutonie też pokrywa śnieg, ale zupełnie inny... metanowy

Obiekty przemierzające Układ Słoneczny nie przestają nas zadziwiać. Im bardziej je poznajemy, tym bardziej nas fascynują i uświadamiają, jak wiele jeszcze przed nami do zbadania i zrozumienia. Jednym z nich jest Pluton, którego pokrywa dziwaczny śnieg.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Większość z Was wie, że na Wenus, podobnie jak na Ziemi, pada deszcz, jednak z racji tego, że panują tam wysokie temperatury, zamiast wody jest to płynny ołów, więc możemy mówić tam o opadach ołowianego deszczu. Dzięki sondzie Venus Express dowiedzieliśmy się też, że występują tam również opady kwasu siarkowego.

Tymczasem jeszcze ciekawiej jest na Plutonie. Ten obiekt nie przestaje zaskakiwać nas niezwykłymi zjawiskami występującymi zarówno na jego powierzchni, jak i wysoko w atmosferze. Wiemy już, że na tej pięknej planecie karłowatej pojawiają się mgły, w atmosferze płyną chmury, a teraz dowiadujemy się, iż w górach leży metanowy śnieg.

Odkrycia tego dokonał zespół naukowców z NASA, który bezustannie nadzoruje misję sondy New Horizons. Śnieg pokrywa szczyty i stoki górskie w regionie zwanym Cthulhu, czyli jednego z ciemniejszych obszarów południowej półkuli tej planety karłowatej.

Obraz powierzchni Plutona z kamery multispektralnej. Fot. NASA / JHUAPL / SwRI.

Specjaliści sądzą, że metan może zachowywać się podobnie jak woda w atmosferze ziemskiej, a mianowicie kondensować do postaci stałej na dużej wysokości. Powyżej możecie zobaczyć obrazy uzyskane z kamery multispektralnej rejestrującej w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni.

Widoczne są na nich szczyty górskie pokryte jasnym metanowym śniegiem (kolor biały po lewej), a także metanowy lód (kolor purpurowy po prawej). Informacje o pływających górach lodowych, chmurach w atmosferze, lodowych kanionach, mgle, metanowym śniegu i lodzie coraz bardziej uświadamiają nam, jak bardzo fascynujący i dynamiczny jest to glob.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news