FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Upał i gwałtowne burze to mieszanka wybuchowa

W następnych dniach dwa zjawiska atmosferyczne będą dla nas szczególnie niebezpieczne. To bardzo wysoka temperatura oraz gwałtowne burze. Sprawdźmy, jak się przed nimi zabezpieczyć, aby nie narażać zdrowia i życia, swojego i bliskich.

Rozpoczyna się krótki, ale bardzo intensywny okres wysokich temperatur i gwałtownych burz. Spodziewajmy się bardzo wilgotnego, a przez to parnego i dusznego powietrza, które wielu z nas popsuje dobre samopoczucie.

We wtorek (27.06) burz spodziewamy się tylko w południowych regionach kraju, na pozostałym obszarze powinno być słonecznie i bez opadów. Temperatura na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu dojdzie do 27-29 stopni. W nocy z wtorku na środę (27/28.06) strefa burz powoli będzie się przesuwać w kierunku centrum kraju.

Środa (28.06) będzie dużo mniej przyjemna, ponieważ w całej południowej połowie Polski termometry pokażą po południu nieco powyżej 30 stopni w cieniu. Chłodniej będzie w północnej połowie kraju, ale także tam odnotujemy powyżej 25 stopni, będzie więc bardzo ciepło.

Wszędzie w gorącej i wilgotnej masie będą się piętrzyć chmury burzowe, które przez cały dzień mogą przynosi gwałtowne zjawiska, od piorunów przez ulewy aż po gradobicia i porywisty wiatr. Choć zagrożenie burzami obejmować będzie cały kraj, to jednak pojawią się one jedynie miejscami.

Burze i ulewy nie pozwolą nam odpocząć nawet w nocy ze środy na czwartek (28/29.06) pojawiając się to tu, to tam. Mogą być gwałtowne i przechodzić przez dłuższy czas. Ich powolny ruch może oznaczać znaczne sumy opadów na danym obszarze, a więc również podwyższone zagrożenie podtopieniami. Temperatura przez całą noc nie spadnie na ogół poniżej około 20 stopni. Będzie duszno, nieprzyjemnie.

W czwartek (29.06) ciąg dalszy gorącej i wilgotnej pogody. Na większym obszarze kraju termometry pokażą powyżej 30 stopni, a na wschodzie nawet do 32-33 stopni. W różnych częściach dnia spodziewamy się burz, nawet od poranku, w dodatku mogą być one intensywne, połączone z gradobiciami i wichurami. Na północnym wschodzie Polski, gdzie natężenie burz będzie zdecydowanie największe, niewykluczone są nawet trąby powietrzne.

Dopiero w piątek (30.06), po serii gwałtownych burz, temperatura zacznie spadać, a opady powoli będą ustawać. To będzie bardzo pracowity czas dla pogotowia, straży pożarnej i służb energetycznych, ponieważ znacznie wzrośnie liczba omdleń, a nawałnice mogą powodować podtopienia oraz uszkadzać drzewa, zabudowania i sieć energetyczną.

Ochrona przed upałem:

1. Spożywaj jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.

2. Ograniczy picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ odwadniają organizm.

3. Noś przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest chłodniej.

4. Nie noś ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.

5. Zakładaj czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

6. Unikaj przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawaj w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.

Ochrona przed burzami:

1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.

2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.

6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.

9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.

10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Jeśli weźmiemy sobie do serca powyższe wskazówki, to mimo iż najbliższe dni nie będą spokojne pod względem pogody, to przynajmniej w znacznej części będą dla nas bezpieczne.

prognoza polsat news